دوره 16، شماره 1 - ( بهار (کرونا و سالمندان) 1400 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 7-7 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akhavizadegan H, Aghaziarati M, Roshanfekr Balalami M Q, Arman Boroujeny Z, Taghizadeh F, Akbarzadeh Arab I et al . Investigating the Association Between Comorbidity With Chronic Diseases and ICU Hospitalization/death Rate in the Elderly Infected With COVID-19. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2021; 16 (1) :7-7
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2183-fa.html
اخوی زادگان حامد، آقازیارتی محمود، روشنفکر بلالمی محمد قاسم، آرمان بروجنی زهرا، تقی زاده فاطمه، اکبرزاده عرب عیسی و همکاران.. بررسی ارتباط ابتلای همزمان به بیماری های زمینه ای و درصد بستری در آی سی یو و مرگ در سالمندان مبتلا به کرونا ویروس جدید. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1400; 16 (1) :7-7

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2183-fa.html


1- بیمارستان بهارلو، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
2- گروه اورولوژی، بیمارستان بهارلو، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
3- گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
4- گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ، majid.jananiii@gmail.com
چکیده:   (1274 مشاهده)
مقدمه: ارتباط برخی از بیماریهای زمینه ای مانند دیابت و فشار خون با شدت بیماری کرونا مکررا بررسی و اثبات شده است. ولی پژوهش در مورد این ارتباط در دوران سالمندی به طور اختصاصی کمتر انجام شده است. با افزایش سن امکان دارد اثر بیماریهای زمینه ای در بروز پیامدثتاثیر گذار باشد از طرفی سالمندی، خود به اندازه قابل توجهی دستگاه های بدن را دستخوش تغییر میکند. از این رو هدف از این مطالعه، توصیف خصوصیات دموگرافیک، بالینی و بررسی همراهی تعدد بیماری های زمینه ای و ارتباط آن با افزایش درصد بستری در آی سی یو و مرگ ناشی از کووید-19 در سالمندان بود.
مواد و روش ها: این مطالعه به صورت گذشته نگر در سالمندان مبتلا به کووید-19 بستری شده در بیمارستان بهارلو انجام شد. اطلاعات بیماران بستری شده شامل اطلاعات دموگرافیک، انواع بیماریهای زمینه ای و همراه، نیاز به بستری در بخش مراقبتهای ویژه یا عدم نیاز به آن و ترخیص با حال عمومی رضایت بخش یا فوت در بیمارستان از اسفند 98 تا تیر ماه 99 از بانک اطلاعاتی کووید بیمارستان به صورت بدون نام استخراج شد. از رگرسیون لجستیک نیز به منظور برآورد نسبت شانس به عنوان اندازه ارتباط متغیرها با پیامدهای مرگ و بستری در آی سی یو به صورت جداگانه استفاده شد.
نتایج: مجموعا 522 سالمند که در بیمارستان بهارلو بستری شده بودند، وارد مطالعه شدند. حدود 77% (422 نفر) سالمندان نجات یافته بودند و 23% آنها فوت کرده بودند. میانگین سن شرکت کنندگان ۴۴/۸ ± ۵۵/۷۲ سال و حدود 54% (281 نفر) آنها مرد بودند. نتایج رگرسیون لجستیک نشان داد شانس مرگ در شرکت‌کنندگانی که دو یا چند بیماری زمینه‌ای داشتند، 69 /1 (OR=1.69, 95% CI: 0.97, 2.91, P=0.04)  و شانس بستری در آِی سی یو 26/2 (OR=2.26, 95% CI:1.34, 3.81, P=0.002) برابر سالمندانی بود که بیماری زمینه‌ای نداشتند که این مقدار از نظر آماری معنی‌دار بود.
نتیجه گیری: انتظار میرود که نتایج ما تاثیری در مداخلات پیشگیرانه داشته باشد، و به جای اتخاذ سیاستهایی که از سن تقویمی به عنوان یک شاخص کلی برای برآورد خطر استفاده می کنند، رویکرد هدفمندتری را برای اولویت بندی افراد مسن با عوامل خطر اتخاذ کنند.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1399/11/20 | پذیرش: 1400/1/21 | انتشار: 1400/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb