دوره 17، شماره 1 - ( بهار- در حال انتشار 1401 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sharifi A H, Bakhtiarpour S, Naderi F, Askari P. Testing and Comparing the Causal Relationship Between Spiritual and Social Capital and Depression With the Mediating Role of Death Anxiety in the Elderly With and Without a Spouse. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2022; 17 (1)
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2190-fa.html
شریفی امیرحسین، بختیارپور سعید، نادری فرح، عسگری پرویز. آزمون و مقایسه رابطه علی سرمایه های معنوی و اجتماعی با افسردگی با نقش میانجی اضطراب مرگ در سالمندان دارا و فاقد همسر. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1401; 17 (1)

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2190-fa.html


1- روانشناسی سلامت، گروه روانشناسی، واحد بین المللی خرمشهر – خلیج فارس، دانشگاه آزاد اسلامی، خرمشهر، ایران.
2- روانشناسی عمومی ، گروه روانشناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران. ، bakhtiarpoursaeed gmail.com
3- روانشناسی عمومی ، گروه روانشناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران.
چکیده:   (1253 مشاهده)
اهداف: جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است، و افسردگی یک اختلال روانی رایج است که در میان افراد مسن در کشورهای مختلف شیوع دارد، لذا این پژوهش با هدف آزمون مدل علی افسردگی بر اساس سرمایه های معنوی و اجتماعی از طریق اضطراب مرگ در سالمندان انجام شد.
مواد و روش­ ها: جامعۀ آماری شامل کلیه سالمندان شهر تهران در سال 1399 بود که از بین آنها 371  نفر به روش نمونه گیری در دسترس انخاب شدند. و به پرسشنامه های آن لاین افسردگی، اضطراب مرگ، سرمایه های معنوی و اجتماعی پاسخ دادند. داده ها با استفاده از روش تحلیل مسیر با استفاده از نرم افزار Amos تحلیل شدند.
یافته ها:  نتایج نشان داد که  هر دو متغیر سرمایه های معنوی و اجتماعی از طریق اضطراب مرگ با افسردگی رابطه غیرمستقیم و معنی دار داشتند. رابطه مستقیم بین سرمای معنوی و اقسردگی معنی دار نبود. اما بین سرمایه اجتماعی و افسردگی، علاوه بر رابطه غیر مستقیم، رابطه مستقیم معنی داری وجود داشت. به عبارتی طبق یافته ها سرمایه اجتماعی علاوه بر تاثیر مستقیم از طریق تاثیری که بر اضطراب مرگ داشت با افسردگی در ارتباط بود اما سرمایه معنوی تمام تاثیرش را بر افسردگی از طریق اضطراب مرگ گذاشت. همچنین مقایسه مدل بین دو گروه سالمندان دارا و فاقد همسر نشان داد وضعیت تاهل مدل را تعدیل نمی­کند.
نتیجه گیری: سرمایه های معنوی و اجتماعی در پیش بینی افسردگی سالمندان علاوه بر تاثیر مستقیم از طریق اضطراب مرگ تاثیر دارد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/12/6 | پذیرش: 1400/4/6 | انتشار: 1401/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb