مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه آمار و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز،ایران.
2- گروه آمار، دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر، دانشگاه شهید چمران، اهواز، ایران.
3- گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران.
4- گروه آمار و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز،ایران. ، kzfir4@gmail.com
چکیده:   (675 مشاهده)
اهداف: یکی از چالش‌های پیش‌روی جوامع امروز، افزایش هزینه‌های بهداشتی-درمانی سالمندان است. بنابراین شناسایی عوامل مرتبط با افزایش هزینه‌های سلامت سالمندان می‌تواند به سیاست‌گذاران بهداشتی در کنترل هزینه‌های تحمیلی به خانواده‌ها و جامعه یاری رساند. هدف از انجام این مطالعه، شناسایی عوامل مرتبط با افزایش هزینه‌های بیمارستانی سالمندان مبتلا به بیماری‌های گردش خون شهرستان اهواز در سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۴با رویکرد مدل‌ دوبخشی حاشیه‌ای گامای تعمیم‌یافته بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه هم‌گروهی گذشته‌نگر پس از کسب کد اخلاق، ۳۳۵ نمونه به روش تصادفی ساده از میان بیماران دو بیمارستان امام خمینی(ره) و گلستان شهر اهواز انتخاب شدند. افراد با ویژگی‌های ابتلا به بیماری‌های گردش‌خون (آنژین صدری و نارسایی قلبی) و سن مساوی یا بالای ۶۰ سال، وارد مطالعه گردیدند. ارتباط عوامل سن، جنسیت، وضعیت بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، وضعیت تأهل، فصل پذیرش بیمار در بیمارستان و تعداد روزهای بستری با افزایش هزینه‌های درمانی سالمندان با استفاده از مدل‌ دوبخشی حاشیه‌ای گامای تعمیم‌یافته و نرم‌افزار SAS۹.۴ مورد بررسی قرار گرفت. متغیر پاسخ در این مطالعه، هزینه‌های درمانی سالمندان بود. سطح معنی‌داری، ۰/۰۵ درنظر گرفته‌شد.
یافته‌ها: میانگین سنی سالمندان در این مطالعه  ۸.۲۷ ۷۰.۷۱ بود. سالمندان زن، ۵۴ درصد و سالمندان مرد ۴۶ درصد بیماران را تشکیل داده بودند. میانگین هزینه‌های خدمات درمانی برای بیماران بستری در بخش مراقبت‌های‌ویژه، ۳.۷۰برابر بیمارانی بود که در این بخش بستری نشده‌بودند. همچنین به ازای هر روز اقامت بیش‌تر در بیمارستان، میانگین هزینه‌های درمانی بیمار ۱.۱۱برابر می‌شود. مقدار نسبت بخت مربوط به متغیر جنسیت نشان داد که هزینه‌های بیمارستانی صرف شده برای مردان، ۱.۶۷ برابر زنان بوده است. این مقدار برای سالمندان مجرد، ۲برابر سالمندان متأهل بود. به‌علاوه با هر سال افزایش سن از ۶۰ سالگی، میانگین هزینه‌های خدمات درمانی ۰.۹۶ برابر شد. با استفاده از مدل دوبخشی حاشیه‌ای گامای تعمیم‌یافته مشخص شد که متغیرهای سن، وضعیت تأهل، تعداد روزهای بستری در بیمارستان، جنسیت و وضعیت بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در سطح ۰.۰۵ دارای اثر معنی‌دار بر افزایش میانگین هزینه‌های درمانی سالمندان بودند.
نتیجه‌گیری: طبق نتایج بدست آمده مشخص شد که بار هزینه‌های درمانی وارد شده بر افراد و جامعه در سالمندان جوان‌تر بیش‌تر است. مردان سالمند نسبت به زنان و همچنین سالمندان مجرد نسبت به متأهلین با هزینه‌های بیمارستانی سنگین‌تری مواجه هستند. افزایش تعداد روزهای بستری بیمار در بیمارستان از دیگر عوامل بالا رفتن قابل توجه هزینه‌های بیمارستانی است؛ علی‌الخصوص زمانی که سالمند نیازمند استفاده از مراقبت‌های ویژه باشد. بنابراین عوامل مذکور بر افزایش هزینه‌های تحمیل شده به سالمندان و جامعه‌ای که به سوی پیری جمعیت پیش می‌رود، مؤثر خواهند بود.
متن کامل [PDF 1663 kb]   (264 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/12/26 | پذیرش: 1400/4/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb