مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران.
2- مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران. ، moradi.mf69@gmail.com
چکیده:   (942 مشاهده)
اهداف: سالمندآزاری یکی از مهمترین مشکلات سلامت اجتماعی در جوامع امروز است که تأثیر قابل توجهی در کاهش سطح ایمنی و امنیت این گروه دارد. بنابراین مطالعه حاضر با هدف بررسی شیوع سوءرفتار و عوامل مرتبط با آن در سالمندان شهرستان گناباد در سال 1399 طراحی شده است.
مواد و روش­ ها: مطالعه تحلیلی مقطعی حاضر بر روی 401  سالمند که معیار ورود به مطالعه را داشتند انجام شد. ابزار جمع ­آوری داده­ ها پرسشنامه­ ای دو بخشی شامل بخش اول پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و بخش دوم پرسشنامه سوءرفتار نـسبت بـه سـالمندان در خانواده بود. نمونه­ ها به صورت خوشه­ای تصادفی انتخاب شدند. جمع­ آوری داده­ ها از مراکز سلامت جامعه و پایگاه­ های بهداشتی انجام شد. داده ها باکمک نرم افزار(SPSS) با استفاده از آمار توصیفی واستنباطی و با سطح معنی داری کمتر از0/05 مورد تجزیه وتحلیل قرارگرفتند.
یافته­ ها: در پژوهش حاضر میانگین و انحراف معیار سن شرکت­کنندگان6/75±68/53 و شیوع سوءرفتار با سالمند در خانواده 44/6% بود. یافته­­ ها حاکی از آن بود  بیشترین شیوع سوءرفتار مربوط به غفلت مراقبتی و کمترین شیوع سوءرفتار مربوط به طردشدگی بود. بین تحصیلات(0/03= p) ، سابقه بستری در بیمارستان(0/001 > p)، کیفیت خواب(0/001 > p)، میزان درآمد(0/001 > p)  و میزان وابستگی (0/001 > p) با شیوع سوءرفتار با سالمندان در خانواده ارتباط آماری معنی ­داری وجود داشت.
نتایج: با توجه به میزان بالای شیوع سوءرفتار نسبت به سالمندان در شهرستان گناباد، به نظر می­رسد وجود برنامه ­هایی برای افزایش آگاهی سالمندان، مراقبان آن­ها و پرسنل بهداشتی برای پیشگیری و کاهش سوء رفتار با سالمندان ضروری باشد.
واژه‌های کلیدی: سالمند، سوءرفتار، خانواده
متن کامل [PDF 2709 kb]   (414 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1400/1/4 | پذیرش: 1400/6/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb