مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران. ، a_etesami91@yahoo.com
2- دکترای توانبخشی قلب، دانشیار دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران.
3- دکترای بیومکانیک ورزشی، استادیار دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران.
چکیده:   (651 مشاهده)
 
اهداف: استئوآرتریت زانو یکی ازشایعترین مشکلات عضلانی- اسکلتی در سالمندان است. ﺩﺭﺩ ، ﺧﺸﮑﻲ ، ﺣﺴﺎﺳﻴﺖ ﺑﻪ ﻟﻤﺲ، کاهش قدرت عضلانی و دامنه حرکتی مفاصل، اختلال در حس عمقی و تعادل منجر به تضعیف ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ ﺟﺴﻤﺎﻧﻲ شده و فرد را در اجرای فعالیت­های عملکردی ناتوان می­سازد. بنابراین استفاده از راهکارهایی جهت کنترل و کاهش عوارض ناشی از بیماری و بهبود در اجرای فعالیت های عملکردی روزانه آنان ضروری است. این پژوهش با هدف مقایسه تاثیر تمرین درمانی در خشکی و آب درمانی بر فعالیت­های عملکردی زنان سالمند  مبتلا به استئوآرتریت زانو انجام گرفت.
مواد و روش ­ها: پنجاه و چهار زن بیمار 60  سال به بالا مبتلا به استئوآرتریت زانو (قد:  5/53 ± 159/96 ، وزن:  9/50 ±  76/93 )  به صورت در دسترس انتخاب، و به صورت تصادفی جفت شده در دو گروه آب درمانی و تمرین­درمانی در خشکی به مدت 8 هفته تمرین کردند. به منظور ارزیابی فعالیت­های عملکردی بیماران ، از آزمون­های  برخاستن و رفتن، 30 ثانیه نشست و برخاست از روی صندلی، 40 متر پیاده­روی سریع،  بالا رفتن از پله و 6 دقیقه راه رفتن استفاده شد. جهت تحلیل داده­ها از نرم افزار SPSS 26 و تحلیل واریانس برای اندازه­های تکرار شده استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که هر دو روش تمرین­درمانی در خشکی و آب درمانی موجب تغییرات درون­گروهی در آزمون­های عملکردی شده است (0/05 p)، ولی اختلاف بین دو گروه معنادار نیست (0/05  p) که این نشان­دهنده تاثیر یکسان روش­های استفاده شده در پژوهش است.
نتیجه­ گیری: تمرین درمانی در خشکی به اندازه آب درمانی بر نتایج آزمون­های برخاستن و رفتن، 30 ثانیه نشست و برخاست از روی صندلی، 40 متر پیاده­روی سریع، بالا رفتن از پله، و 6 دقیقه راه رفتن و در نتیجه بر فعالیت­های عملکردی بیماران موثر بوده است. بنابراین می­توان هر یک از این دو روش را با توجه به شرایط بیمار تجویز کرد.
متن کامل [PDF 2913 kb]   (242 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1400/1/29 | پذیرش: 1400/5/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb