مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان (انستیتو روانپزشکی تهران،) دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
2- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری ، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ، بجنورد، ایران .
3- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران.
4- مرکز بهداشت مانه و سملقان، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، بجنورد، ایران. ، marzieh.mohamadzadeh@yahoo.com
چکیده:   (1749 مشاهده)
اهداف: اپیدمی کووید 19 علاوه بر آسیب‌های جسمانی، می‌تواند باعث مشکلات روانشناختی نیز در افراد شود. لذا مطالعه حاضر با هدف تعیین میزان اضطراب و وسواس ناشی از کرونا ویروس و ارتباط آن با افسردگی و فعالیت‌های روزانه زندگی در سالمندان شهرستان مانه و سملقان در سال 1399 انجام شد.
مواد و روش‌ها:  مطالعه حاضر از نوع بررسی مقطعی و به روش توصیفی تحلیلی بر روی 300 نفر از سالمندان انجام شد. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه جمعیت شناختی و مقیاس‌های اضطراب (CAS) و وسواس ناشی از کروناویروس (OCSافسردگی(GDS)، فعالیت‌های روزانه زندگی IADL & ADL)) جمع‌آوری گردید. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 18 و آزمون‌های من‌ویتنی، کروسکال‌والیس و همبستگی اسپیرمن انجام شد.
یافته‌ها: از میان مشارکت‌کنندگان 214 نفر (71/2 درصد) زیر 70 سال بودند. میزان شیوع وسواس و اضطراب ناشی از کرونا در سالمندان مورد مطالعه، به ترتیب 5/3 درصد و 9 درصد بود. وسواس (0/220r= و0/001p ≤ ) و اضطراب (0/322r= و 0/001p ≤) ناشی از کرونا همبستگی معنی‌داری با افسردگی داشت و اضطراب ناشی از کرونا با فعالیت‌های روزانه زندگی  (0/114-r= و 0/05p<) همبستگی منفی و معنی‌داری را نشان داد.
نتیجه گیری: میزان وسواس و اضطراب ناشی از کرونا در سالمندان مورد مطالعه، افزایش قابل توجهی را نسبت به سایر گروه‌های سنی نشان نداد. اما وسواس و اضطراب در زمان اپیدمی کرونا نسبت به قبل از آن افزایش معنا داری داشت. با توجه به نتایج بدست آمده، غربالگری، ارجاع و پیگیری دقیق‌تر خدمات سلامت روان، در کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی درمانی در دوره اپیدمی کرونا،  امری ضروری به نظر می رسد.
متن کامل [PDF 3089 kb]   (756 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1400/2/17 | پذیرش: 1400/4/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb