مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجو، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
2- دانشیار، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران. ، abdollahimh@yahoo.fr
3- دانشیار، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
4- استادیار، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
چکیده:   (575 مشاهده)
اهداف: هدف اصلی پژوهش حاضر بررسی پیش بینی بهزیستی روانشناختی بر اساس نارسائی های شناختی و عاطفه منفی با نقش میانجی گر خودکارآمدی مقابله ای و حمایت اجتماعی در سالمندان بود.
 مواد و روش ها: این تحقیق به لحاظ روش از نوع همبستگی بود و به منظور ارزیابی روابط بین متغیرهای مکنون و اندازه گیری شده در مدل مفهومی پیشنهادی، از الگویابی معادلات ساختاری استفاده گردید. جامعه آماری در این پژوهش را 450 سالمند (247 نفر سالمند مرد، 9 / 54 % و 203سالمند زن،1 / 45 %) تشکیل داده بودند. دامنه سنی بین 60  الی 80 سال به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. ملاک های ورود و خروج و نیز متغیرهای جمعیت شناختی مد نظر پژوهش از جمله سن، وضعیت تاهل و تعداد فرزندان، میزان تحصیلات و سطح درآمد و نیز سابقه ابتلا به برخی از بیماری های جسمانی  در نظر گرفته شد. ابزارهای این پژوهش عبارت بودند از پرسشنامه بهزیستی روانشناختی ریف، پرسشنامه عاطفه مثبت و منفی، آزمون بررسی حالت روانی مختصر، مقیاس خودکارآمدی مقابله ای و مقیاس حمایت اجتماعی. برازش مدل مفروضه از طریق مدل یابی معادلات ساختاری و با استفاده از نرم افزار لیزرل برآورد گردید. تخمین روابط واسطه ای در الگوی مفروضه نیز به کمک تحلیل بوت استرپ مورد آزمون قرار گرفت.
یافته ها: میانگین سنی شرکت کنندگان مرد 34 / 66 سال با انحراف استاندارد 34 / 5 و میانگین سنی شرکت کنندگان زن 57 / 65 سال با انحراف استاندارد 08 / 6 بود. نتایج مدل معادلات ساختاری حاکی از برازش مطلوب مدل بود. نتایج نشان داد که هر چهار مسیر واسطه ای در این پژوهش معنی دار بودند. نارسایی شناختی با ضرایب استاندارد 57 / 0 -، 60 / 0 - و 27 / 0 - به ترتیب بر حمایت اجتماعی، خودکارآمدی مقابله ای و بهزیستی روانشناختی تاثیر داشته است. عاطفه منفی نیز با ضرایب 28 /0 -، 34 / 0 - و 11 / 0 - به ترتیب بر حمایت اجتماعی، خودکارآمدی مقابله ای و بهزیستی روانشناختی تاثیر گذار بوده است. اثر خودکارآمدی مقابله ای بر بهزیستی روانشناختی دارای ضریب استاندارد 15/ 0و اثر حمایت اجتماعی بر بهزیستی روانشناختی دارای ضریب استاندارد 57 /0 بود.
جمع بندی: یافته های پژوهش حاضر، اهمیت خودکارآمدی مقابله ای و حمایت اجتماعی را  در ارتقاء بهزیستی روانشناختی و متعاقب آن پیشگیری از بروز پیامدهای ناگوار ناشی از نارسائی های شناختی در سالمندان برجسته نمود. در این راستا تدوین راهبردهای جامع و کاربردی  به منظور تقویت منابع درونی و بیرونی  افراد سالمند در زمینه ارتقاء سلامت سالمندی توصیه می گردد.
متن کامل [PDF 3085 kb]   (261 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1400/5/24 | پذیرش: 1400/8/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb