مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات قلب و عروق، پژوهشکده سلامت، بیمارستان امام علی (ع)، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران.
2- مرکز تحقیقات قلب و عروق، پژوهشکده سلامت، بیمارستان امام علی (ع)، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران. ، N_salehi45@yahoo.com
چکیده:   (1373 مشاهده)
اهداف: شیوع ریسک فاکتورهای قلبی-عروقی در سالمندان و میانسالان متفاوت است.  بنابراین مطالعه حاضر با هدف مقایسه شیوع عوامل موثر بر سکته قلبی با بالا رفتن قطعه ST،  نوع درمان و  نیز میزان مرگ و میر ناشی از آن در این دو گروه انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه کوهورت گذشته نگر شامل 1071 بیمار سالمند و میانسال مبتلا به سکته قلبی با بالا رفتن قطعه ST بود که در  مدت 23 ماه از تاریخ 96/10 تا تاریخ 98/9 به بیمارستان امام علی(ع) شهرکرمانشاه  مراجعه کرده بودند. اطلاعـات جمعیت شناختی، ریسک فاکتورهای بیمـاری قلبـی-عروقی، نوع درمان و مرگ و میر مورد بررسی قرار گرفت. داده­ها با استفاده از آمار توصیفی، t مستقل و آزمون کای اسکوئر در نرم افزار Stata نسخه 14با سطح معنا داری 0/05 تحلیل شدند.
یافته ها: در این مطالعه، شیوع ریسک فاکتورهای مصرف دخانیات، تری گلیسرید بالا، اضافه وزن و چاقی در گروه میانسالان نسبت به سالمندان شیوع بالاتر و معنی داری داشت (0/05>P). همچنین میانگین LDL بر حسب میلی گرم بر دسی لیتر در گروه میانسالان 71/69±99/26 بصورت معنی داری بیشتر از گروه سالمندان8/5±96/29 بود (0/05>P). میزان استفاده از روش آنژیوپلاستی اولیه نیز در میانسالان (55/31درصد) بیشتر از سالمندان (48/52درصد) به دست آمد. دیگر نتایج نشان داد نرخ کلی وقوع مرگ و میر در افراد سالمند(15/7درصد) بیشتر از افراد میانسال(4/4 درصد) است(0/001>P). شیوع سابقه سکته قلبی، سکته مغزی، فشارخون، چربی خون و 60>GFR در گروه سالمندان در مقایسه با میانسالان بصورت معناداری بیشتر بود(0/05>P).
نتیجه گیری: شیوع GFR پایین، چربی خون و فشارخون، سکته قلبی و مغزی در سالمندان بیشتر از میانسالان است درحالی که شیوع ریسک فاکتورهای مهم مانند مصرف دخانیات، تری گلیسرید، اضافه وزن و چاقی در گروه میانسالان به صورت معنی داری بیشتر از سالمندان است. در صورت برنامه­ریزی و کنترل این ریسک فاکتور­ها در سنین میانسالی، ﺍﻓﺮﺍﺩ در دوره ﺳﺎﻟﻤﻨﺪی کمتر ﺩﺭ ﻣﻌﺮﺽ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺧﻄﺮ ﺍﺑﺘﻼ ﺑﻪ سکته قلبی قرار خواهند گرفت.
متن کامل [PDF 1622 kb]   (522 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1400/9/18 | پذیرش: 1400/12/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb