مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای پرستاری، گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
2- دانشیار گروه پرستاری ،دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، تهران، ایران. ، dr.kian_nourozi@yahoo.com
3- استاد، گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
4- استاد گروه سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
5- استاد، گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
چکیده:   (140 مشاهده)
زمینه و هدف:  در بستر آسایشگاه، ارتباطات بین نسلی اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا افراد با سنین متفاوت و از نسلهای مختلف با یکدیگر تعامل دارند. کارکنان مراقبتی و از جمله پرستاران می توانند ارتباطات بین نسلی را در قالب مراقبتهای ارائه شده به سالمندان به میزان زیادی پوشش دهند. با وجوداهمیت ارتباطات بین نسلی در سالمندان، چالش های این مفهوم در آسایشگاهها به خوبی روشن نشده است. این مطالعه، باهدف شناسایی فرایند ارتباطات بین نسلی در اسایشگاههای سالمندی انجام شد.
 روش بررسی: این مطالعه کیفی در 3 اسایشگاه سالمندی در شهر تهران با استفاده از رویکرد گراندد تئوری انجام شد. شرکت کنندگان شامل 13سالمند مقیم و 8 نفر از کارکنان شاغل در اسایشگاه (5 پرستار، 1 سوپروایزر، 1 روانشناس و 1 نفر مدیر اسایشگاه) بصورت نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند. داده ها با استفاده  از مصاحبه های نیمه ساختار یافته تا اشباع کامل جمع آوری و با روش مقایسه ای مداوم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها:  تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از روش پیشنهادی اشتراوس و کوربین، منجر به ظهور 5 طبقه اصلی شد. "تنش های بین نسلی" به عنوان متغیر اصلی ظاهر شد. عامل اصلی برای توسعه متغیر اصلی"تنش های مبتنی بر عوامل روانشناختی" بود. عوامل دیگر شامل "بستر معیوب ارتباطات بین نسلی" به عنوان عوامل زمینه‌ای و تسهیل کننده ها و بازدارنده ها بعنوان عوامل مداخله کننده در ارتباطات بین نسلی در محیط اسایشگاه و "تلاش برای حفظ موجودیت" بعنوان راهبردها و "زندگی در غباری از ناامنی"  پیامدهای این مطالعه را تشکیل دادند.
نتیجه گیری:  تفاوتهای نسلی بین ساکنین مقیم آسایشگاه و کارکنان باعث دشواری دربرقراری ارتباط موثر بین آنان و عدم ارائه مراقبت با کیفیت می گردد. یافته های این مطالعه می تواند به مدیران آسایشگاه در بکارگیری راهبردهایی برای رفع موانع برقراری ارتباطات بین نسلی و چگونگی بهبود این ارتباطات و انسجام بیشتر بین نسلها کمک نماید تا منجر به امکان مراقبت بهتر و متعاقبا بهبود کیفیت زندگی آنان شود.
متن کامل [PDF 1382 kb]   (69 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1401/2/25 | پذیرش: 1401/5/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb