مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان شناسی، دانشکده روان شناسیو علوم تربیتی، دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران. ، farmani_fardin@yahoo.com
2- گروه روان شناسی و علوم تربیتی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (422 مشاهده)
اهداف: کیفیت زندگی و سرزندگی ذهنی از جمله مسائل مهم در حیطه سالمندان است. هدف این پژوهش بررسی اثربخشی توانمندسازی شناختی و تحریک الکتریکی فرا جمجمه‌ای مغز بر کیفیت زندگی و سرزندگی ذهنی سالمندان مبتلا به نقص شناختی خفیف بود.
مواد و روش­ ها: این پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی بود و در آن از طرح پیش‌آزمون - پس‌آزمون همراه با پیگیری 1 ماهه استفاده شد. جامعه آماری پژوهش شامل همه سالمندان مبتلا به نقص شناختی خفیف ساکن شهر تهران بود. 40 نفر از سالمندان مراجعه‌کننده به بیمارستان پیامبران که بر اساس ملاک‌های بالینی تشخیص نقص شناختی خفیف داشتند، به‌صورت در دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی به دو گروه آزمایش و کنترل گماشته شدند. برای گروه آزمایش جلسات توانمندسازی شناختی به همراه تحریک فرا جمجمه‌ای مغز به مدت 12 جلسه اجرا گردید. جهت گردآوری داده‌ها از پرسش‌نامه کیفیت زندگی لیپاد و پرسش‌نامه سنجش سرزندگی ذهنی رایان و فردریک استفاده شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر دوراهه  با استفاده از SPSS نسخه 25 استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد بین گروه‌های آزمایش و کنترل از نظر کیفیت زندگی و سرزندگی ذهنی در پس آزمون تفاوت معنی‌داری وجود دارد و ترکیب توانمندسازی شناختی با تحریک الکتریکی فرا جمجمه‌ای مغز بر کیفیت زندگی و سلامت ذهنی سالمندان مبتلا به  MCI  تأثیرگذار بود(0/05p<). همچنین بر اساس بررسی‌ها در مرحله پیگیری، تفاوت مشاهده شده در بین گروها، باگذشت زمان پایدار بود‌.
نتیجه­ گیری: ترکیب توانمندسازی شناختی با تحریک الکتریکی فرا جمجمه‌ای مغز بهتر از کاربرد تکی هرکدام از این روش های مداخله می تواند کیفیت زندگی و سرزندگی ذهنی سالمندان مبتلا به نقص شناختی خفیف را تحت تاثیر قرار دهد.
 
متن کامل [PDF 1021 kb]   (245 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1401/3/29 | پذیرش: 1401/7/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb