مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری سلامت جامعه و سالمندی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
2- گروه پرستاری سلامت جامعه و سالمندی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران. ، m_shirazi@nm.mui.ac.ir
چکیده:   (579 مشاهده)
اهداف: بستری شدن سالمندان در بیمارستان یک دوره آسیب­پذیر برای آن­ها محسوب می­شود و خطراتی آن­ها را تهدید می­کند که از مهم­ترین آن­ها سقوط می­باشد. راهنماهای بالینی مختلفی در زمینه پیشگیری از سقوط وجود دارند که سودمندی استفاده از آن­ها به کیفیت و پذیرش آن­ها در بالین مرتبط است. هدف از مطالعه، ارزیابی کیفیت روش­شناختی راهنماهای بالینی منتخب پیشگیری از سقوط در سالمندان بستری در بیمارستان با ابزار اگری بود.
مواد و روش ­ها­: جستجوی نظام­مند از سال 2009 تا 2020 و با کلیدواژه­های راهنمای بالینی، سقوط، پیشگیری، سالمند و بستری در بیمارستان انجام شد. از بین 351 راهنمای بالینی شناسایی شده، 4 راهنما براساس معیارهای ورود و خروج و به روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب شدند. کیفیت راهنماهای منتخب، توسط 5 متخصص بطور مستقل با ابزار نقد راهنماهای بالینی در پژوهش و ارزشیابی نسخه 2 ارزیابی شد. برای شناسایی کیفیت راهنماها، نمرات بصورت «بشدت توصیه می­شود» یا«با تغییرات توصیه می­شود» دسته­بندی شدند.
یافته ­ها: سه راهنمای بالینی بعنوان «بشدت توصیه می­شود» و یک راهنما بعنوان «با تغییرات توصیه می­شود» دسته­بندی شدند. از این رو برای کاهش خطر سقوط سالمندان بستری در بیمارستان­ها، امکان بومی­سازی و استفاده از راهنماها وجود دارد. میانگین نمرات کلی هر 6 حیطه در راهنماها از زیاد به کم به این شرح بود: 91/1% برای «گویائی در ارائه»، 86/6% برای «چشم­انداز و هدف»، 83/6% برای «مشارکت ذی­نفعان»، 72/08% برای «استقلال در ویرایش»، 71/14% برای «دقت و کیفیت متدولوژی تدوین» و 66/66% برای  «قابلیت بکارگیری».
نتیجه­ گیری: ارزیابی کیفیت روش­شناختی راهنماهای بالینی با استفاده از ابزار اگری، یک مرحله اساسی در استفاده از آن­ها در بالین است. پیشنهاد می­شود در بروزرسانی راهنماهای بالینی موجود و تدوین راهنما در آینده، از ابزارها و متدولوژی­های در دسترس استفاده گردد تا کیفیت آن­ها تضمین شود.
متن کامل [PDF 1200 kb]   (235 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1401/7/2 | پذیرش: 1401/11/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb