دوره 19، شماره 1 - ( بهار 1403 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 157-144 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nafei A, Rashedi V, Ghafori R, Khalvati M, Eslamian A, Sharifi D et al . Death Anxiety and Related Factors Among Older Adults in Iran: Findings From a National Study. Salmand: Iranian Journal of Ageing 2024; 19 (1) :144-157
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2548-fa.html
نافعی ایوب، راشدی وحید، غفوری روناک، خلوتی ملیحه، اسلامیان ایوب، شریفی دلنیا و همکاران.. اضطراب مرگ و عوامل مرتبط با آن در سالمندان ایران: یک مطالعه ملی. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1403; 19 (1) :144-157

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2548-fa.html


1- جهاد دانشگاهی، دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
2- گروه سالمندی، مرکز تحقیقات سالمندی ایران، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
3- وزارت آموزش و پرورش، منطقه 9، تهران، ایران.
4- گروه آموزشی مددکاری اجتماعی، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشکده علوم پیراپزشکی و توانبخشی، دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، مشهد، ایران.
5- گروه آموزشی مددکاری اجتماعی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
6- گروه کاردرمانی، دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی، تهران، ایران
7- گروه سالمندی، مرکز تحقیقات سالمندی ایران، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، marjanhaghi@yahoo.com
چکیده:   (2098 مشاهده)
اهداف سالمندی یکی از مهم‌ترین مراحل تکامل زندگی بشر بوده و امروزه یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های اجتماعی دنیا را سالمندان تشکیل می‌دهند. اضطراب مرگ از شایع‌ترین اختلالات حوزه سلامت روان در دوره سالمندی است که شیوع آن به دلیل تفاوت‌‌های فردی، اجتماعی، محیطی و دیدگاه درباره مرگ متفاوت است. این مطالعه با هدف بررسی اضطراب مرگ و عوامل مرتبط با آن در سالمندان ایران انجام شده است.
مواد و روش ها مطالعه حاضر از نوع پژوهش توصیفی‌تحلیلی بوده که به شیوه مقطعی انجام شده است. جامعه آماری این مطالعه شامل افراد 60 سال و بالاتر کشور ایران بود و نمونه‌گیری برخط و از طریق شبکه‌های اجتماعی ‌به روش در دسترس و به مدت 51 روز از تاریخ اول تیر تا 20 مرداد 1400 انجام شد. بخش اول شامل پرسش‌نامه جمعیت‌شناختی، از جمله سن، وضعیت تأهل، محل زندگی، تعداد افراد در منزل، استان محل اقامت، شهری یا روستایی، میزان تحصیلات، قومیت‌، دین و بیمه بود. بخش دوم پرسش‌نامه نیز در مورد ارزیابی وجود اضطراب مرگ در این افراد بود که برای این بخش از پرسش‌نامه اضطراب مرگ تمپلر استفاده شد. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آماری تی‌مستقل، آنالیز واریانس یک‌طرفه و رگرسیون از طریق نرم‌افزار SPSS نسخه 22 تجزیه‌و‌تحلیل شد.
یافته ها تعداد نمونه‌های این مطالعه 1271 زن و 1858 نفر مرد بودند که محدوده سنی آن‌ها بین 60 تا 80 سال بود. میانگین نمرات کسب‌شده در پرسش‌نامه اضطراب مرگ 5/44±8/3 بود و نتایج نشان داد 42/5 درصد از پاسخگویان اضطراب شدید، 16/9 درصد اضطراب متوسط و 40/7 درصد اضطراب خفیف داشتند. بین سن، جنس، وضعیت تأهل، افراد همراه سالمند، اشتغال، دین و بیمه با اضطراب مرگ در سالمندان اختلاف معنادار مشاهده شد ‌(05/P≤0) و بین وضعیت محل زندگی و محل سکونت (شهری / روستایی)، تحصیلات و قومیت با اضطراب مرگ سالمندان اختلاف معنادار مشاهده نشد (P>0/05)
نتیجه گیری نتایج این مطالعه در سطح ملی نشان داد اضطراب مرگ پدیده شایعی در سالمندان ایرانی است که نشان‌دهنده لزوم تدوین راهکارهایی در بستر فضای مجازی برای کاهش این مشکل است. 
واژه‌های کلیدی: اضطراب مرگ، سلامت روان، سالمند، ایران
متن کامل [PDF 4700 kb]   (1730 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (88 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1401/9/27 | پذیرش: 1402/2/24 | انتشار: 1403/1/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb