دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1393 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 267-259 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehmani Z, Hakami M, Kraskian Mojembari A. Effects of Horticultural Ttherapy on Self-Esteem and General Health Status in Elderly Nursing Home Residents. Salmand: Iranian Journal of Ageing 2015; 9 (4) :259-267
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-736-fa.html
دهمنی زهرا، حکمی محمد، کراسکیان موجمباری آدیس. اثربخشی باغبانی درمانی بر سلامت عمومی و عزت‌نفس سالمندان مقیم آسایشگاه. سالمند: مجله سالمندی ایران 1393; 9 (4) :267-259

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-736-fa.html


1- واحد بین‌المللی کیش، دانشگاه آزاد اسلامی، کیش، ایران. ، zmdehmani@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد کرج
3- دانشگاه آزاد اسلامی کرج
چکیده:   (7124 مشاهده)

اهداف: پژوهش حاضر به منظور بررسی اثربخشی باغبانی‌درمانی بر افزایش عزت‌‌نفس و سلامت عمومی سالمندان مقیم آسایشگاه انجام شد.

مواد و روش‌ها: روش تحقیق حاضر نیمه‌آزمایشی و طرح آن پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری کلیه سالمندان مقیم آسایشگاه‌های تهران در سال 1392 بودند که 24 نفر از آنان به روش در دسترس به عنوان نمونه تحقیق انتخاب شدند و سپس در دو گروه کنترل و آزمایش به روش کاملا تصادفی گمارده شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه عزت نفس کوپر اسمیت و سلامت عمومی (GHQ) استفاده شد. ملاک‌های ورود کسب نمره پایین در آزمون عزت نفس و سلامت عمومی و ملاک خروج نیز انصراف هر کدام از اعضاء از ادامه همکاری در تحقیق بود. گروه آزمایش در معرض 13 جلسه آموزش باغبانی قرار گرفت و تجهیزات باغبانی توسط محقق در اختیار آن‌ها قرار گرفت. سپس هر دو گروه دوبار پرسش‌نامه‌های مذکور را پس از پایان دوره باغبانی‌درمانی (پس‌آزمون) و سه ماه پس از آن (پیگیری) تکمیل نمودند. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از تحلیل واریانس با اندازه‌های تکراری صورت گرفت.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین میانگین‌های نمرات سلامت عمومی و عزت‌نفس گروه آزمایش در مراحل پس‌آزمون و پیگیری نسبت به مرحله پیش‌آزمون تفاوت معنادار وجود داشت. به عبارت دیگر باغبانی‌درمانی توانسته است سلامت عمومی و عزت نفس سالمندان مقیم آسایشگاه را به‌طور معناداری (0/10>P) افزایش دهد.

نتیجه‌گیری: نتایج تحقیق نشان می‌دهد که باغبانی‌درمانی هم باعث افزایش سلامت عمومی و عزت‌نفس سالمندان مقیم آسایشگاه می‌شود و هم به عنوان یک درمان غیردارویی و کم‌هزینه برای سایر گروه‌های بیماران نیز پیشنهاد می‌گردد.

متن کامل [PDF 398 kb]   (4001 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1393/5/19 | پذیرش: 1393/9/19 | انتشار: 1393/10/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb