دوره 10، شماره 4 - ( زمستان 1394 )                   جلد 10 شماره 4 صفحات 210-218 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazari S, Foroughan M, Mohammadi Shahbolaghi F, Rassouli M, Sadegh Moghadam L, Farhadi A et al . Analysis of the Psychometric Properties of the Perceived Social Support Scales in Older Adults. sija. 2016; 10 (4) :210-218
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1023-fa.html
نظری شیما، فروغان مهشید، محمدی شاهبلاغی فرحناز، رسولی مریم، صادق مقدم لیلا، فرهادی اکرم و همکاران.. تحلیلی بر مشخصات روان‌سنجی ابزارهای سنجش حمایت اجتماعی درک‌شده در سالمندان. مجله سالمندی ایران. 1394; 10 (4) :210-218

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-1023-fa.html


1- دانشجوی دکتری سالمندشناسی گروه سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
2- مرکز تحقیقات سالمندی ایران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، M_ foroughan@ yahoo.com
3- دانشیار گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
4- دانشیار گروه پرستاری، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.
چکیده:   (4009 مشاهده)

اهداف: بخشی از ارزیابی وضعیت سلامتی سالمندان به سنجش حمایت اجتماعی درک‌شده اختصاص دارد. لازمه یک سنجش صحیح، استفاد‌ه از ابزارهایی مناسب با ویژگی‌های روان‌سنجی مطلوب است. هدف این مطالعه مروری، بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی ابزارهای سنجش حمایت اجتماعی درک‌شده به‌منظور آشنایی محققان با نقاط قوت و ضعف این ابزارها و کمک به آنان برای استفاده از ابزاری با اعتبار بیشتر است.
مواد و روش‌ها: برای انجام پژوهش حاضر، ابتدا جستجوی کاملی در بانک‌های اطلاعاتی «اسکوپوس»، «گوگل اسکالر» و «مِلاین» صورت گرفت و همه مقالات منتشرشد‌ه از سال 1970 تا پایان سال 2014 براساس کلیدواژه‌های مرتبط با طراحی و فرایند روان‌سنجی ابزارهای حمایت اجتماعی درک‌شد‌ه، مورد بررسی قرار گرفت. سپس با استفاد‌ه از چک‌لیست جامع کاسمین به بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی ابزارها شامل روایی، پایایی، پاسخ‌گویی و تفسیرپذیری پرداخته شد. 
یافته‌ها: بیشتر ابزارها ویژگی‌های روان‌سنجی کامل و مطلوبی را گزارش نکرد‌ه بود‌ند، برخی از ابزارها با وجود طراحی برای بالغان، به‌دلیل طولانی‌بودن ابزار، طولانی‌بودن سؤالات و وجود سؤالات خاص قابلیت کاربرد در جمعیت سالمند‌ان را نداشتند.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که با وجود نبودِ ابزار مناسب برای سنجش حمایت اجتماعی درک‌شد‌ه سالمند‌ان، تنها ابزاری که می‌توان در حال حاضر استفاد‌ه از آن ‌را به سالمند‌شناسان توصیه نمود، ابزار پیمایش حمایت اجتماعی در مطالعه نتایج طبی است که در مطالعات مربوط به ارزیابی جامع سالمند‌ی به‌کاررفته است و لزوم طراحی ابزارهایی با ویژگی‌های سایکومتریک قابل قبول برای سنجش حمایت اجتماعی درک‌شد‌ه سالمند‌ان بر مبنای ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف احساس می‌شود.

متن کامل [PDF 4645 kb]   (2455 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۳/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۸/۱ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb