XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،تهران، ایران
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،تهران، ایران ، amakarem2001@yahoo.com
چکیده:   (1971 مشاهده)

اهداف: سلامت اجتماعی یکی از ابعاد سلامت است و کیفیت زندگی از مهمترین شاخص­های توسعه­ی انسانی است. سلامت اجتماعی و کیفیت زندگی مقوله­های حائز اهمیت در حوزه­ی سالمندی هستند. این مطالعه با هدف مقایسه­ی سلامت اجتماعی و کیفیت زندگی سالمندان مقیم و غیرمقیم آسایشگاه­های سالمندی شهر تهران در سال ۱۳۹۴ انجام پذیرفت.
مواد و روش­ها: در این مطالعه­ی توصیفی- تحلیلی که به روش مقطعی انجام پذیرفت، جامعه­ی آماری پژوهش شامل کلیه­ی سالمندان مقیم و غیرمقیم آسایشگاه­های سالمندی شهر تهران بود. نمونه­ی پژوهش تعداد ۴۳۴ نفر، در دو گروه ۲۱۷ نفره محاسبه شد. نمونه­گیری در سالمندان مقیم خوشه­ای- تصادفی و در سالمندان غیرمقیم بصورت در دسترس انجام پذیرفت. پس از تأیید کمیته­ی اخلاق و کسب رضایت آگاهانه، جمع­آوری داده­ها با استفاده از پرسشنامه­ی دموگرافیک، مقیاس سلامت اجتماعی کیز و پرسشنامه­ی کیفیت زندگی سالمندان آغاز شد. سپس داده­ها وارد نرم افزار SPSS شد و بوسیله شاخص­های آماری شامل فراوانی، درصد، میانگین، انحراف معیار و آزمون­های خی دوی پیرسون، کلموگروف اسمیرنوف و تی مستقل توصیف و تحلیل شدند.
یافته ­ها: ۲۱۷ نفر (۱۴۴ زن و ۷۳ مرد) از سالمندان مقیم و ۲۱۷ نفر (۱۳۲ زن و ۸۵ مرد) سالمند غیرمقیم وارد مطالعه شدند. دو گروه از نظر جنسیت، سن و سطح تحصیلات همتا بودند (۰/۰۵p>) و از نظر وضعیت تأهل همتا نبودند (۰/۰۵p<). میانگین سلامت اجتماعی سالمندان مقیم و غیرمقیم آسایشگاه­های سالمندی شهر تهران به ترتیب ۷/۸۷±۴۵/۹۲ و ۸/۹۱±۴۷/۲۵ بود و این متغیر در این دو گروه تفاوت معناداری نداشت(۰/۰۵p>). همچنین میانگین کیفیت زندگی سالمندان مقیم و غیرمقیم آسایشگاه­های سالمندی شهر تهران به ترتیب ۹/۸۰±۲۷/۸۸ و ۱۰/۷۹±۳۱/۸۱ بود و این متغیر در این دو گروه تفاوت معنادار داشت(۰/۰۵p<).
نتیجه ­گیری: سطح سلامت اجتماعی سالمندان مقیم و غیرمقیم آسایشگاه­های سالمندی شهر تهران به ترتیب در حد پایین و متوسط بود. همچنین کیفیت زندگی سالمندان مقیم و غیرمقیم آسایشگاه­های سالمندی شهر تهران به ترتیب در حد پایین و متوسط بود. بر اساس یافته­ ها اقامت در آسایشگاه­های سالمندی تأثیر معناداری بر سطح سلامت اجتماعی سالمندان ندارد. اما همین موضوع بر کیفیت زندگی سالمندان بطور معناداری تأثیرگذار است. 

متن کامل [PDF 2078 kb]   (481 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb