XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،تهران، ایران
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، yadolfathi@gmail.com
3- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
چکیده:   (1849 مشاهده)

اهداف: اگر چه ازدواج در دوره سالمندی به عنوان یک راهکار جهت افزایش کیفیت زندگی و کاهش تنهایی سالمندان توصیه شده است، اما به اندازه ی کافی مطالعه ای که میزان رضایت سالمندان از ازدواج در دوره سالمندی را بیان کند موجود نیست. لذا پژوهش حاضر به منظور بررسی میزان رضایت زناشویی در بین سالمندانی هست که در دوره سالمندی ازدواج‌کرده‌اند.
مواد و روشها: این یک مطالعه مقطعی بوده که در شهر سنندج در سال ۱۳۹۵ انجام شده است. از روش نمونه‌گیری در دسترس استفاده شد. شرکت‌کنندگان در پژوهش شامل ۱۹۰ نفر از افراد ۶۰ ساله و بالاتر که در دوران سالمندی ازدواج‌کرده‌اند. داده‌ها توسط پرسشگر با استفاده از پرسشنامه رضایت زناشویی  اینریچ جمع‌آوری گردید. و در تحلیل داده ها از نرم افزار spss۲۳  و روش آماری توصیفی و تحلیلی، آزمون تی مستقل استفاده گردید .
یافته‌ها: میانگین سنی مشارکت‌کنندگان در پژوهش ۶۷.۳۷ سال با انحراف معیار ۱۱.۲۴ بود. میانگین رضایت زناشویی ۳۶.۹۵ با انحراف معیار ۳.۷۰ بود. درحالی‌که فقط ۳.۷ درصد از سالمندان ازدواج‌کرده در دوره سالمندی، میزان رضایت زناشویی خود را پایین بیان کردند بیش از ۶۰ درصد از آنان رضایت زناشویی خود را در سطح بالا و خیلی بالا گزارش دادند. نتایج حاصل از تحلیل‌های آماری تی مستقل نشان داد که بین زنان و مردان تفاوت معنی‌داری در میزان رضایت زناشویی وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از مطالعه حاضر نشان‌دهنده میزان رضایت زناشویی بالا در بین سالمندان بود. این نتایج می‌تواند منبعی جهت تشویق سالمندان بدون همسر، به ازدواج در دوره سالمندی باشد.

واژه‌های کلیدی: رضایت زناشویی، سالمندی، ازدواج
متن کامل [PDF 2113 kb]   (443 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb