XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه شهید چمران اهواز
2- گروه روانشناسی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه شهید چمران اهواز ، e.saemi@scu.ac.ir
چکیده:   (2648 مشاهده)
اهداف: داشتن تحرک کافی و انجام فعالیت بدنی در دوران سالمندی می­تواند در بهبود سلامت روانی فرد مؤثر باشد. هدف از انجام این تحقیق بررسی نقش واسطه­ای فعالیت بدنی در ارتباط بین هوش هیجانی و بهزیستی روان‌شناختی می­باشد.
مواد و روش: روش اجرای این پژوهش از نوع توصیفی-همبستگی می­باشد که به‌وسیله جمع­آوری داده­ها با استفاده از پرسش­نامه­های هوش هیجانی، بهزیستی روان‌شناختی و پرسشنامه بین‌المللی فعالیت بدنی در بین سالمندان انجام گرفت. جامعه آماری این تحقیق سالمندان شهر اهواز بودند که  تعداد ۱۲۰ نفر با استفاده از روش نمونه­گیری هدفمند با میانگین سنی ( ۲/۹۸±۴۶/۵۲) انتخاب شدند. جمع­آوری داده­ها به‌وسیله تکمیل پرسشنامه­ها توسط سالمندان انجام گرفت. از ملاک­های ورود به تحقیق سن بالای ۶۰ سال، توانایی درک و پاسخگویی به سؤالات محقق، هوشیاری کامل و سلامت ذهنی و روانی بود. داده­ها با استفاده از ضریب همبستگی تحلیل شد و آزمون بوت استرپ جهت تعیین نقش واسطه­ای فعالیت بدنی مورداستفاده قرار گرفت. از نرم‌افزار SPSS نسخه ۲۱ و AMOS نسخه ۱۸ جهت تحلیل داده­ها استفاده شد. سطح معناداری نیز ۰/۰۵>P در نظر گرفته شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که ارتباط مثبت و معناداری بین هوش هیجانی و بهزیستی روان‌شناختی وجود دارد. همچنین مشخص شد که فعالیت بدنی در رابطه­ بین هوش هیجانی و بهزیستی روان‌شناختی نقش واسطه­ای دارد (۰/۰۵>P).
نتیجه­ گیری: مطابق با یافته­ های تحقیق حاضر و نقش واسطه­ای فعالیت بدنی بر هوش هیجانی و بهزیستی روان‌شناختی، انجام فعالیت بدنی و داشتن تحرک کافی در دوران سالمندی می­تواند موجب بهبود هوش هیجانی، بهزیستی روان‌شناختی و در کل سلامت روانی گردد.
متن کامل [PDF 1364 kb]   (941 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb