مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، بجنورد، ایران
2- دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان (انستیتو روانپزشکی تهران)، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، vahidrashedi@yahoo.com
3- معاونت تحقیقات و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، بجنورد، ایران
4- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (4690 مشاهده)
اهداف: از عوامل خطر مهم بروز افسردگی در سالمندان، ناتوانی جسمی آنها در انجام فعالیتهای معمول است و از سوی دیگر افسردگی با عواقبی همچون از بین رفتن علاقه در انجام فعالیت‌های روزمره و عدم استقلال همراه است. مطالعه حاضر با هدف تعیین توانایی در انجام فعالیت‌های روزانه زندگی در سالمندان و ارتباط آن با میزان افسردگی در شهرستان مانه و سملقان در سال ۱۳۹۶ انجام شده است.
مواد و روش‌ها: این  مطالعه از نوع بررسی مقطعی در سال ۱۳۹۶ انجام شده است.جامعه پژوهش کلیه سالمندان (۶۰ سال و بالاتر) شهرستان مانه و سملقان بود. نمونه گیری به روش خوشه‌ای چند مرحله‌ای و حجم نمونه ۱۴۸ نفر تعیین شد.داده‌ها از طریق پرسشنامه‌های فعالیت‌های روزانه زندگی (ADL وIADL) و افسردگی سالمندان(GDS-۱۵) جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از آمار توصیفی و آزمون های کای اسکوئر، ضریب همبستگی پیرسون و انالیز رگرسیون صورت گرفت.
یافته‌ها: از میان شرکت کنندگان ۸۶ نفر (۵۸/۱%) زن و ۶۲ نفر (۹/۴۱% ) مرد بودند. تعداد ۱۰۹نفر (۷۳/۶%) در گروه سنی ۶۰ تا ۷۵ سال و مابقی بیشتر از ۷۵ سال سن داشتند. از لحاظ افسردگی، ۷۱ نفر(۴۸%) دارای افسردگی متوسط یا شدید بودند و از نظر فعالیت های روزمره زندگی ۴ نفر(۲/۷%) و از نظر فعالیت های روزمره با استفاده از ابزار ۶۱ نفر(۴۱/۲%) وابسته یا نیازمند به کمک بودند.میان افسردگی و فعالیت‌های روزانه زندگی با (۰/۳۰۴ r= ، (۰/۰۰۱>P) ) و بدون ابزار (۰/۱۹۳ r= ، (۰/۰۱>P) ) در سالمندان رابطه منفی و معناداری وجود داشت، بدین معنا که با افزایش یکی دیگری کاهش می یابد یا بالعکس.
نتیجه گیری: توانایی سالمندان در انجام فعالیت‌های روزانه زندگی( با و بدون ابزار)، پیشگویی کننده خوبی برای ابتلا به افسردگی در آنها است. می‌توان با بررسی سلامت و توانایی سالمندان در انجام فعالیت‌های روزانه ، توسط تیم‌های بهداشتی و درمانی و اعضای خانواده سالمند، از پیشرفت ناتوانی آنها در انجام فعالیت‌های زندگی، و ابتلای آنان به افسردگی پیشگیری کرد.
متن کامل [PDF 2091 kb]   (1432 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1396/9/15 | پذیرش: 1397/5/19 | انتشار: 1397/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb