XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری سالمند شناسی، گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران.
2- کارشناس ارشد آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
3- دکتری تخصصی سلامت ورفاه اجتماعی، مرکزتحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی، تهران، ایران
4- دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی ، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران.
5- دکتری بهداشت باروری، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران. ، Shary_2001@yahoo.com
چکیده:   (1017 مشاهده)
مقدمه: کیفیت خواب شاخص مورد توجه در بسیاری از بیماری ها در سالمندان است، با افزایش سن تغییراتی در کیفیت و ساختار خواب ایجاد می شود که منجر به بروز اختلالات خواب و شکایات ناشی از آن می گردد. مطالعه حاضر با هدف تعیین شیوع اختلالات خواب و پیش بینی کننده های آن در سالمندان انجام پذیرفت.
مواد و روش ها: مطالعه مقطعی حاضر با حجم نمونه ۱۳۰ نفر از سالمندان مقیم  سرای سالمندان شهر اهواز که به روش نمونه گیری در دسترس و با توجه به معیارهای ورود و خروج انتخاب شدند، در سال ۱۳۹۶ انجام شد. اطلاعات از طریق پرسشنامه های کیفیت خواب پیتزبورگ، سلامت عمومی فرم ۱۲ سوالی، پرسشنامه درد زانو، حمایت اجتماعی و فهرست ویژگی های جمعیت شناختی گردآوری شد. داده ها با استفاده از تحلیل رگرسیون خطی گام به گام ، آمار توصیفی و از طریق نرم افزار۲۲ SPSS تحلیل شد.
یافته ها: از میان ۱۳۰ نفر از افراد تحت مطالعه ۸۶ نفر(۶۶/۲ %) زن و ۴۴نفر (۳۳/۸ %) مرد بودند و متوسط سن افراد  ۷±۶۸/۸سال بود. در بین افراد تحت مطالعه ۱۳/۸% دارای اختلال خواب در سطح پائین، ۸۱/۵% دارای اختلال خواب در سطح متوسط و ۴/۶ %دارای اختلال خواب در سطح شدید بودند. با توجه به مدل رگرسیون برازش یافته (۰/۰۰۱>p،۷/۲۴=F) مشخص شد که چندابتلایی (۰/۲۰=β)، حمایت اجتماعی ادراک شده (۰/۲۶- =β)، خشکی مفصل (۰/۲۵= β) و درد زانو (۰/۲۴= β) از تعیین کننده های موثر و معنادار اختلال خواب سالمندان بوده و حدود ۱۸/۹% از تغییرات این متغیر را تبیین نمودند.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که ۸۶/۱% سالمندان اختلال خواب دارند و حمایت اجتماعی درک شده، خشکی مفصل و درد زانو و چند ابتلایی از تعیین کننده های اختلال خواب سالمندان می باشد.
متن کامل [PDF 2275 kb]   (233 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۱۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb