XML English Abstract Print


1- ، ba.bahmani@uswr.ac.ir
چکیده:   (2770 مشاهده)
هدف: نشانگان افت روحیه، باعث ناتوانی فرد برای مقابله موثر با یک رویداد پرفشار می­شود. سالمندان نیز با مسائل وجودی مانند بی معنایی زندگی، مرگ، احساس از دست دادن فرصت های گذشته مواجه می­شوند و درگیر چالشی برای معنا بخشی به رویدادهای زندگی شان می­گردند و در صورت ناتوانی در معنا بخشیدن و پاسخ‌دهی مؤثر به آن‌ها، احساس بی­کفایتی می­کنند. با در نظر گرفتن اهمیت تاثیر محیط زندگی بر جنبه های مختلف سلامت روان، هدف پژوهش حاضر  بررسی نشانگان افت روحیه و ارتباط آن با وضعیت اسکان در سالمندان می­باشد.
روش:در مطالعه توصیفی- مقایسه­ای حاضر،تعداد 325 سالمند(110 سالمند ساکن آسایشگاه، 115 سالمند ساکن منزل و 100 سالمند استفاده کننده از خدمات مرکز توانبخشی روزانه )در تهران، با روش نمونه گیری غیر تصادفی انتخاب شده و مقیاس نشانگان افت روحیه کیسان(2004) توسط پژوهشگران بصورت رو در رو تکمیل شد. داده ها با استفاده از نرم افزار spssv.20 برای محاسبه تحلیل واریانس یکراهه پردازش شدند.
یافته ها:. میانگین و انحراف معیار نشانگان افت روحیه سالمندان ساکن آسایشگاه (17.41±69.60)، بیش از سالمندان ساکن منزل (21.47±45.40)و این دو بیش از مراجعین به مرکز توانبخشی روزانه(17.59±31.90) و این تفاوت ها در سطح(  p≤ 0/05 ) معنی دار است . علاوه بر این بین خرده مقیاس ها نیز در هر سه گروه تفاوت معنادار نشان داده است.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که نشانگان افت روحیه با  محل اسکان و سبک زندگی سالمندان رابطه دارد. لذا ایجاد مراکز مراقبتی و خدمت رسانی روزانه و حمایت از مراقبت دهندگان خانوادگی برای رﺳـﻴﺪن ﺑـﻪ ﺳﻄﺢ ﺑﺎﻻﺗﺮی از ﺑﻬﺪاﺷـﺖ روان در اﻳـﻦ ﮔـﺮوه می­تواند موثر واقع شود.

 
متن کامل [PDF 1854 kb]   (754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb