XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهید بهشتی ، n_keshavars@yahoo.com
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
3- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (264 مشاهده)
اهداف
با وجود این که با افزایش جمعیت سالمندان در ایران مواجه هستیم، دانش ما در زمینه سلامتی آنان کافی نمی باشد. شناخت جامع از مشکلات سلامتی این قشر آسیب پذیر، برنامه ریزان را در جهت انجام مداخلات موثر یاری خواهد نمود. لذا این مطالعه با هدف بررسی وضعیت سلامت جسمی سالمندان شهر تهران انجام شد.
مواد و روش ها
در یک مطالعه مقطعی ۴۵۰ نفر سالمند واجد شرایط به صورت نمونه گیری  طبقه ای و خوشه ای چند مرحله ای از ۵ منطقه شهر تهران در سال ۱۳۹۵انتخاب شدند. جهت جمع آوری اطلاعات، از پرسشنامه طرح بررسی جامع نیازهای سالمندان که در ایران طراحی و روایی و پایایی آن انجام شده است، استفاده گردید. پس از تائید کمیته اخلاق دانشگاه و کسب رضایت آگاهانه از سالمندان، پرسشنامه ها با مراجعه به درب منزل تکمیل گردید. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار آماری  SPSSنسخه ۱۶ و آزمون رگرسیون لوجستیک انجام شد.
یافته ها
میانگین و انحراف معیار سنی افراد شرکت کننده ۷/۳±۷۰/۱ سال بود. از میان سالمندان مورد مطالعه ۹۰/۹% حداقل یک بیماری مزمن با درمان ویژه داشتند. رایج ترین بیماری گزارش شده التهاب مفاصل (۶۲/۴%)، و رایج ترین اختلالات و مشکلات مربوط به سلامت در کل سالمندان مورد مطالعه، اضطراب و خستگی، به ترتیب با فراوانی ۵۷/۶%، ۵۶/۴% بود. در مدل رگرسیون لوجستیک چند متغیره، با کنترل متغیر های مخدوش کننده، شاخص آسیب پذیری با وضعیت سلامت جسمی رابطه معنی دار آماری داشت(۴/۴۳۳, OR=۰۰۱P<).
نتیجه گیری
با توجه به افزایش شیوع بیمارهای مزمن در سالمندان نسبت به مطالعات گذشته، برنامه ریزی ها و ارائه خدمات باید منطبق با وضعیت کنونی و نیازهای در حال تغییر آنان باشد.
 
واژه‌های کلیدی: سالمندی، سلامت جسمی، آسیب پذیری
متن کامل [PDF 2224 kb]   (93 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb