XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه سمنان، سمنان، ایران. ، mirinedaa@yahoo.com
2- دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری دانشگاه سمنان، سمنان، ایران.
3- دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا، تهران، ایران.
چکیده:   (257 مشاهده)
اهداف: جمعیت و تحولات ساختار سنی در طول زمان، به عنوان یکی از مسائل مهم و اثرگذار بر رشد و توسعه اقتصادی جوامع، مطرح می‌باشد. ساختار جمعیتی یک کشور می‌تواند بر سرمایه‌گذاری، پس‌انداز، مصرف، ترکیب و اندازه نیروی کار کشور و در نهایت بر رشد اقتصادی آن موثر باشد. هدف از انجام این پژوهش، بررسی اثر ساختار سنی جمعیت، با تاکید بر سالمندی بر رشد اقتصادی ایران بود.
مواد و روش‌ها: این مطالعه در سال ۱۳۹۷ به روش کتابخانه‌ای و تحلیل ثانویه، با استفاده از داده‌های اقتصاد ایران، منتشره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران‌، مرکز آمار و داده‌های سازمان ملل متحد(مربوط به ایران) مورد بررسی قرار گرفت. این پژوهش برای بازه زمانی ۱۳۹۵-۱۳۶۵، با استفاده از نرم افزار Eviews و با روش خودرگرسیون با وقفه‌های توزیع شونده، انجام شد.
 
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش حاکی از آن بود که اثر رشد سهم جمعیت زیر ۱۴ سال از کل جمعیت، در کوتاه مدت، بر رشد اقتصادی به لحاظ آماری معنیدار نمی‌باشد. همچنین نتایج نشان داد، رشد سهم جمعیت ۶۴-۱۵ سال (جمعیت در سن کار) از کل جمعیت، بر رشد اقتصادی کوتاهمدت و بلندمدت، اثر مثبت و معناداری داشت. اثر رشد سهم جمعیت سالمند یا ۶۴ سال به بالا از کل جمعیت، که مورد تاکید در این مقاله نیز بود، بر رشد اقتصادی در بلندمدت منفی و معنیدار بود (ضریب مذکور ۱/۳۷- بود و آمارهt برابر ۵/۶۵- تعیین شد).لازم به ذکر است، مانایی تمامی متغیرهای مورد استفاده در مدل با استفاده از آزمون ریشه واحد دیکی فولر مورد بررسی قرار گرفت که بر این اساس تمامی متغیرها در سطح مانا بودند و تنها دو متغیر نرخ رشد سهم افراد بالای ۶۴ سال به کل جمعیت و متغیر نرخ رشد سهم افراد زیر ۱۴ سال در سطح مانا نبوده و تفاضل‌های مرتبه اول آن‌ها مانا بود.
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد، سالمندی جمعیت ( رشد سهم جمعیت ۶۴ سال به بالا) در بلند‌‌مدت اثر منفی بر رشد اقتصادی کشور خواهد داشت. لذا برای جبران اثرات سوء سالمندی پیشنهاد می‌شود، تمهیدات لازم برای افزایش نرخ مشارکت نیروی کار، افزایش نرخ مشارکت زنان، بهره‌وری عوامل تولید و توسعه سرمایه انسانی اندیشیده شود.
متن کامل [PDF 1989 kb]   (306 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb