مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، yabolfathi@gmail.com
چکیده:   (798 مشاهده)
مقدمه و هدف:
مطالعات نشان می‌دهد که رابطه‌ی نوه‌‌ها با پدربزرگ/مادربزرگ‌ها تاثیر متقابلی بر روی سلامتی و کیفیت زندگی هر دو گروه دارد. در حال حاضر ابزاری جهت ارزیابی این رابطه در ایران وجود ندارد. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی روایی و پایایی نسخه‌ی فارسی پرسشنامه رابطه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ انجام شد.
روش:
مطالعه حاضر از نوع مقطعی بود که بر روی 505 دانش‌آموز دختر و پسر مقاطع تحصیلی دبستان، متوسطه دوره اول و دوم که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب شده بودند در شهر جهرم در سال 1397 انجام شد. از پرسشنامه‌ی دموگرافیکی و پرسشنامه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ استفاده شد. از روایی محتوا، روایی صوری، روایی سازه و پایایی درونی و از آزمون‌های آنالیز واریانس، تی مستقل و همبستگی نیز استفاده شد. از نرم‌افزار‌های AMOS  و SPSS  نسخه 23 جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شد.
یافته‌ها:
میانگین سنی دانش‌آموزان شرکت کننده 88/12 سال با انحراف معیار 67/2 بود. روایی محتوا بوسیلهCVI ،  98/0 بدست آمد. سوالات از لحاظ ساده بودن، واضح بودن و قابل درک بودن مورد تایید شرکت کنندگان پژوهش قرار گرفت. پایایی درونی از طریق آلفای کرونباخ 89/0 بدست آمد. آلفا کرونباخ برای بعد عاطفی نوه‌ها با پدربزرگ/مادربزرگ‌ها 84/0 و برای بعد مشارکتی 83/0 بدست آمد. شاخص های مربوط به روایی سازه نشان دادند که پرسشنامه از برازش مطلوبی برخوردار بود. (GFI =.964 ,  CMIN=2.504 , AGFI=.938  ,  RMSEA=.059 ).
بحث و نتیجه‌گیری:
نتایج حاصل از مطالعه حاضر نشان داد که نسخه‌ فارسی پرسشنامه رابطه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ از روایی و پایایی مطلوبی برخوردار است. پیشنهاد می‌شود مطالعات بیشتری جهت ارزیابی روایی و پایایی پرسشنامه رابطه نوه-پدربزرگ/مادربزرگ انجام شود.
کلمات کلیدی: اعتبارسنجی، رابطه نوه‌ها با پدربزرگ/مادربزرگ‌ها
متن کامل [PDF 2304 kb]   (502 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb