دوره 15، شماره 4 - ( زمستان - در حال انتشار 1399 )                   جلد 15 شماره 4 صفحات 4-4 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dadashihaji A, Rahimi A, Hosseini S R, Moghadamnia A A, Bijani A. Inappropriate Medication Use in The Elderly of Amir Kola and Related Factors. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2021; 15 (4) :4-4
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2059-fa.html
داداشی حاجی افسانه، رحیمی آتنا، حسینی سیدرضا، مقدم نیا علی اکبر، بیژنی علی. مصرف داروی نامناسب در سالمندان شهر امیر کلا و عوامل مرتبط با آن. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1399; 15 (4) :4-4

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2059-fa.html


1- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.
2- مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران. ، atena.rahimi@yahoo.com
3- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.
4- مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.
چکیده:   (598 مشاهده)
اهداف:  افراد مسن نسبت به دیگر گروه های سنی، بیشتر به بیماری های مزمن مبتلا شده و تحت درمان قرار می گیرند و در نتیجه از داروهای بیشتری استفاده می کنند که می تواند نامناسب منجر به واکنش های دارویی نامطلوب می گردد. این مطالعه با هدف تعیین میزان مصرف داروی نامناسب با استفاده از معیار Beers در میان سالمندان شهر امیرکلا صورت گرفته است.
مواد و روش ها: مطالعه توصیفی- تحلیلی حاضر بخشی از طرح جامع "بررسی وضعیت سلامت سالمندان شهر امیرکلا AHAP" (به شماره 892917) می باشد که به صورت مطالعه کوهورت از سال 1390 بر روی کلیه افراد 60 سال و بالاتر شهر امیرکلا واقع در شمال ایران در حال انجام است. اطلاعات لازم توسط شخص آموزش دیده با استفاده از پرسشنامه های استاندارد جمع آوری گردید و شامل تعداد، نوع و مدت مصرف دارو بود. اطلاعات جمع آوری شده پس از ورود به نرم افزار آماری SPSS با استفاده از آزمون های آماری کای دو، آزمون دقیق فیشر و رگرسیون لجستیک به منظور بررسی وضعیت داروی نامناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. مقدار P  کمتر یا مساوی 0/05 به عنوان سطح معنی دار در نظر گرفته شد.
یافته ها: میانگین سنی سالمندان مورد مطالعه، 7/47 ± 69/71 سال بود. مصرف داروی نامناسب و با احتیاط در میان سالمندان به ترتیب 37/58 % و 29/85% بود. گلی بنکلامید (12/7 %)، دیکلوفناک (8/8 %) و کلیدینیوم سی (5/4 %)  بیشترین داروهای نامناسب مورد استفاده در این جمعیت بودند. بیشترین تداخل دارویی نیز مربوط به مصرف همزمان دو داروی آنتی کولینرژیک بود. رابطه آماری معنی دار بین مصرف داروی نامناسب با جنس، سن، سطح تحصیلات، وضعیت شغلی و وضعیت تاهل دیده شد (0/05>P).
نتیجه گیری: میزان مصرف داروی نامناسب در میان سالمندان شهر امیرکلا در مقایسه با بسیاری از مطالعات دیگر زیاد می باشد که سالمندان را در معرض واکنش های دارویی نامطلوب قرار می دهد. درنتیجه نیاز مبرم به تدوین و عملیاتی نمودن دستورالعمل های علمی استفاده از داروها، ارتقای معیارهای استفاده از آن ها، و بهبود آگاهی پزشکان می باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازی
دریافت: 1399/4/25 | پذیرش: 1399/9/9 | انتشار: 1399/12/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb