مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی بابل
2- دانشگاه علوم پزشکی بابل ، atena.rahimi@yahoo.com
چکیده:   (173 مشاهده)
مواد و روش ها: مطالعه توصیفی- تحلیلی حاضر بخشی از طرح جامع "بررسی وضعیت سلامت سالمندان شهر امیرکلا AHAP" (به شماره 892917) می باشد که به صورت مطالعه کوهورت از سال 1390 بر روی کلیه افراد 60 سال و بالاتر شهر امیرکلا واقع در شمال ایران در حال انجام است. اطلاعات لازم توسط شخص آموزش دیده با استفاده از پرسشنامه های استاندارد جمع آوری گردید و شامل تعداد، نوع و مدت مصرف دارو بود. اطلاعات جمع آوری شده پس از ورود به نرم افزار آماری SPSS با استفاده از آزمون های آماری کای دو، آزمون دقیق فیشر و رگرسیون لجستیک به منظور بررسی وضعیت داروی نامناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. مقدارP  کمتر یا مساوی 0/05 به عنوان سطح معنی دار در نظر گرفته شد.
یافته ها: میانگین سنی سالمندان مورد مطالعه، 7/47 ± 69/71 سال بود. مصرف داروی نامناسب و با احتیاط در میان سالمندان به ترتیب 37/58 % و 29/85% بود. گلی بنکلامید (12/7 %)، دیکلوفناک (8/8 %) و کلیدینیوم سی (5/4 %)  بیشترین داروهای نامناسب مورد استفاده در این جمعیت بودند. بیشترین تداخل دارویی نیز مربوط به مصرف همزمان دو داروی آنتی کولینرژیک بود. رابطه آماری معنی دار بین مصرف داروی نامناسب با جنس، سن، سطح تحصیلات، وضعیت شغلی و وضعیت تاهل دیده شد ( P<0/05).
نتیجه گیری: میزان مصرف داروی نامناسب در میان سالمندان شهر امیرکلا در مقایسه با بسیاری از مطالعات دیگر زیاد می باشد که سالمندان را در معرض واکنش های دارویی نامطلوب قرار می دهد. درنتیجه نیاز مبرم به تدوین و عملیاتی نمودن دستورالعمل های علمی استفاده از داروها، ارتقای معیارهای استفاده از آن ها، و بهبود آگاهی پزشکان می باشد.
متن کامل [PDF 926 kb]   (34 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروسازی
دریافت: 1399/4/25 | پذیرش: 1399/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb