دوره 16، شماره 2 - ( تابستان - در حال انتشار 1400 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 6-6 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alemi S, Abolmaali Alhosseini K, Malihialzackerini S, Khabiri M. The Effectiveness of Mindfulness Training- Aromatherapy Massage on Pain Perception Quality of Sleep and Quality of Life of Elderly Women With Chronic Pain: Effectiveness of Mindfulness-Aromatherapy Massage on the Psychological Health of Elderly Women With Pain. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2021; 16 (2) :6-6
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2096-fa.html
عالمی سیما، ابوالمعالی الحسینی خدیجه، ملیحی الذاکرینی سعید، خبیری محمد. اثربخشی ذهن آگاهی- ماساژ آروماتراپی بر ادراک درد، کیفیت خواب و کیفیت زندگی زنان سالمند مبتلا به درد مزمن: اثر ذهن آگاهی-ماساژ بر سلامت روان زنان سالمند مبتلا به درد. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1400; 16 (2) :6-6

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2096-fa.html


1- گروه روانشناسی سلامت، دانشکده روانشناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران.
2- گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رودهن، رودهن، ایران. ، abolmaali@riau.ac.ir
3- گروه مدیریت تربیتبدنی،دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (1210 مشاهده)
اهداف: سالمندی از پدیده‌های مطرح در حوزه بهداشت و سلامت جهانی است و توجه به این گروه سنی از نظر روانی و جسمانی از اهمیت به سزایی برخوردار است. این مسئله ضرورت انجـام مداخلات کارآمدتر و چندگانه را بیش از پیش آشکار می سازد. هدف اصلی پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی ذهن‌آگاهی و ماساژ آروماتراپی بر عملکرد روانشناختی زنان سالمند مبتلا به درد مزمن  بود.
مواد و روش‌ها: مطالعۀ حاضر نیمه‌آزمایشی که با روش پیش- پس‌آزمون و پیگیری با گروه‌ کنترل انجام گرفت. جامعۀ پژوهش زنان سالمند مبتلا به درد مزمن  مراجعه‌کننده به بیمارستان‌ها، کلینیک‌های درد، توانبخشی، ارتوپدی، فیزیوتراپی و سالمندان منطقه غرب تهران در سال ۱۳۹۶ است. با روش نمونه‌گیری در دسترس و با استفاده از ملاک های ورود و خروج 30  نفر انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه مساوی قرار گرفتند. گروه آزمایش، در 10 جلسه 120 دقیقه‌ای تحت مداخله گروهی درمان ذهن آگاهی- ماساژ آروماتراپی قرار گرفت و گروه کنترل در لیست انتظار باقی ماند.  گروه‌ها از نظر عملکرد روانشناختی در حیطه‌های کیفیت خواب، کیفیت زندگی و ادراک درد در مراحل پیش‌آزمون و پس‌آزمون ارزیابی شدند.  پس از اتمام مداخله، پرسشنامه ها مجددا در مورد هر دو گروه اجرا شد و پس از 45 روز مجددا آزمون پیگیری گرفته و داده های حاصل از پیش آزمون-پس آزمون و پیگیری از طریق تحلیل کواریانس و با استفاده از نرم‌افزار SPSS-19  تحلیل شد.
یافته‌ها: تحلیل داده ها نشان داد که مداخلۀ مبتنی بر ذهن آگاهی-ماساژ آروماتراپی، ادراک درد و مؤلفه های آن و همچنین، کیفیت زندگی، کیفیت خواب سالمندان را در شرکت کنندگان گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل به طور معناداری بهبود داده است(05/0>P) و این اثرات به میزان زیادی در متغیر ادراک درد در مرحله پیگیری در بیماران باقی ‌ماند.
نتیجه‌گیری: یافته های این مطالعه، روش درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی- ماساژ آروماتراپی، سبب افزایش کیفیت زندگی و کیفیت خواب و کاهش ادراک درد سالمندان می شود و نمایانگر افق های تازه ای در مداخلات بالینی است و می‌توان از آن به عنوان یک روش مداخله ای مؤثر در بهبود سلامت عمومی و کیفیت زندگی سالمندان مبتلا به درد مزمن سود جست.  
متن کامل [PDF 1187 kb]   (417 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/6/28 | پذیرش: 1399/10/27 | انتشار: 1400/4/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb