دوره 19، شماره 1 - ( بهار 1403 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 39-22 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmi L, Nikbakhsh R, Zargar T, Ghasmalipour H. Meta-analysis of the Studies on the Factors Affecting Sports and Physical Activity of the Older Adults in Iran. Salmand: Iranian Journal of Ageing 2024; 19 (1) :22-39
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2540-fa.html
اسمی لیلا، نیک بخش رضا، زرگر طیبه، قاسمعلی پور حسن. فراتحلیل مطالعات عوامل موثر بر ورزش و فعالیت بدنی سالمندان در ایران. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1403; 19 (1) :22-39

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2540-fa.html


1- گروه مدیریت ورزشی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران‌.
2- گروه مدیریت ورزشی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران‌. ، r_nikbakhsh@azad.ac.ir
3- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب، تهران، ایران.
چکیده:   (1560 مشاهده)
اهداف وجود حجم زیادی از مطالعات پیرامون ورزش و فعالیت‌های بدنی سالمندان که نتایج آن‌ها تا حدودی دوپهلو و مبهم است، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای این حوزه را با مشکل همراه کرده است؛ بنابراین لازم است نتایج تحقیقات گذشته ترکیب و یکپارچه‌سازی شود. از این رو، پژوهش حاضر با هدف فراتحلیل عوامل مؤثر بر ورزش و فعالیت بدنی سالمندان در ایران انجام شد.
مواد و روش ها روش این پژوهش، فراتحلیل و با هدف ترکیب پژوهش‌های انجام‌شده در زمینه عوامل مؤثر بر ورزش و فعالیت بدنی سالمندان در ایران انجام شد. جامعه آماری این پژوهش را مطالعات توصیفی (پیمایشی و همبستگی) و در دسترس که در فاصله سال‌های 1390 تا 1400 در داخل کشور به صورت مقاله تمام متن در پایگاه‌های اطلاعاتی و کتابخانه‌های دانشگاه‌ها در دسترس بودند، تشکیل می‌دادند. بر اساس ملاک‌های ورود و خروج، 17 تحقیق بررسی شد. برای تجزیه‌و‌تحلیل پژوهش‌های اولیه از اندازه اثر به تفکیک هر مطالعه، اندازه اثر ترکیبی با 2 مدل اثرات ثابت و تصادفی، نمودار قیفی، تحلیل حساسیت، آزمون همگنی، مجذور I و آماره FS-N استفاده شد. همچنین نوع شاخص اندازه اثر استفاده‌شده شاخص r بود که با کمک نرم‌افزار CMA نسخه 2 محاسبه شد. 
یافته ها نتایج مربوط به اندازه اثر ترکیبی برای مدل اثرات تصادفی (0/528=r) و برای مدل اثرات ثابت (0/532=r) به دست آمد. همچنین نتایج نشان داد از میان 73 اندازه اثر 15 مورد اندازه اثر کم، 37 مورد اندازه اثر متوسط و 21 مورد اندازه اثر زیاد داشتند. در نهایت، مشخص شد عوامل فرهنگی‌اجتماعی با اندازه اثر (0/622=r) بیشترین اثر را بر ورزش و فعالیت بدنی سالمندان در ایران دارد و پس از آن، عوامل فردی (0/591=r)، انگیزش (0/573=r)، عوامل محیطی (0/572=r)، عوامل اقتصادی (0/478=r) و عوامل بین‌فردی (0/431=r) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند. 
نتیجه گیری بر مبنای این نتیجه ورزش و فعالیت بدنی سالمندان در ایران تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد و صرفاً تأکید بر یک معیار یا شاخص خاص نمی‌تواند زمینه مشارکت سالمندان در ورزش را فراهم آورد، اما لازم است به عوامل فرهنگی‌اجتماعی، عوامل فردی، انگیزش، عوامل محیطی، عوامل اقتصادی و عوامل بین‌فردی بیش از سایر عوامل مؤثر بر ورزش و فعالیت بدنی سالمندان توجه شود.
متن کامل [PDF 8065 kb]   (739 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (131 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/9/6 | پذیرش: 1402/3/7 | انتشار: 1403/1/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb