مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات ایمونولوژی مولکولی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، تهران، ایران. ، assadiasl@sina.tums.ac.ir
2- مرکز تحقیقات ایمونولوژی مولکولی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، تهران، ایران.
چکیده:   (513 مشاهده)
اهداف: نظر به افزایش جمعیت سالمند و بیماری های مرتبط با سالمندی در جهان، نیاز به راهکارهایی برای کاهش عوارض پیری وجود دارد. داروهای سنولیتیک با از بین بردن سلولهای دچار پیری، عمدتا با القا آپوپتوز در آنها، باعث بهبود عملکرد بافتها و اعضا در افراد سالمند میشوند. در این مقاله مروری به معرفی دسته های گوناگون سنولیتیک ها و نتایج منتشر شده درباره آنها پرداخته شده است.
مواد و روش ها: با توجه به انتشار اولین مقالات با این عنوان از سال 2015، تمام مقالات اصیل، مروری و مرور نظام مند در موتورهای جستجوی PubMed, Scopus  و google scholar  با کلیدواژه های senolytic و senolysis در بازه زمانی 2015 تا 2023 بصورت سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفت و پس از اعتبارسنجی از میان 108 مقاله تعداد 50 مقاله انتخاب شد و خلاصه یافته ها بصورت مقاله مروری تنظیم گردید.
یافته ها: در حال حاضر 12 دسته سنولیتیک شامل مهارکننده های آنزیم کیناز، پلی فنل های طبیعی، مهارکننده های خانواده پروتئین های  Bcl2، ثبات دهنده های P53، مهارکننده های پروتئین های شوک حرارتی، مهارکننده های خانواده پروتئین BET، استروئیدهای قلبی، آگونیستهای PPARα، آنتی بیوتیک ها، مهارکننده های اینتگراز، محدودیت کالری و CAR-T cells  معرفی شده و در فازهای مختلف تحقیقاتی پیش بالینی یا بالینی  تحت مطالعه می باشند.
نتیجه گیری: با در نظر گرفتن پیری جمعیت، یکی از راهکارهای مقابله با عوارض ناتوان کننده در افراد کهنسال داروهای سنولیتیک هستند که قادر به از بین بردن سلولها فرسوده با عملکرد نامطلوب می باشند. دسته های اصلی که بیشترین داده و امیدوارکننده ترین نتایج را داشته اند مهارکننده های آنزیم کیناز و پلی فنل های طبیعی می باشند ولی راهکارهای جدیدی همچون هدف گرفتن اختصاصی سلولهای پیر با استفاده از  فناوری CAR-T cells  نیز در این زمینه در دست بررسی می باشند.
متن کامل [PDF 869 kb]   (223 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب سالمندی
دریافت: 1402/10/16 | پذیرش: 1402/12/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb