مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی- گروه مددکاری اجتماعی ، jfrmhs@gmail.com
2- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی- گروه مددکاری اجتماعی
چکیده:   (1392 مشاهده)
اهداف هدف از پژوهش حاضر بررسی رابطه بین استرس ادراک­شده و بارمراقبتی با نقش تعدیل‏گری تاب‏آوری، در بین مراقبین سالمندان مراکز سالمندی شبانه­روزی شهر تهران در سال 1395 می­باشد.
مواد و روش­ها این پژوهش  این پژوهش از نوع مطالعات همبستگی بوده که به صورت مقطعی صورت گرفته است ، داده های پژوهش از ۱۴۲ نفر (۵۰ نفر مرد و ۹۲ نفر زن) از مراقبین شاغل در مراکز سالمندی شهر تهران که بصورت تمام­شماری وارد مطالعه شدند، جمع آوری شده است. در این مطالعه از پرسشنامه‏های استرس ادراک شده (pss-14)کوهن و همکاران(1983)، بار مراقبتی زاریت و همکاران(1986) و پرسشنامه تاب‏آوری کانر و دیویدسون (2003) استفاده شده است. از نسخه 20 نرم‏افزار SPSS جهت تحلیل داده‏ها استفاده شد. سطح معناداری نیز 05/0 P< در نظر گرفته شد.
یافته ­ها یافته‏های این تحقیق نشان می‏دهد که میانگین نمرات استرس­ادراک­شده مراقبین(35،11) بالاتر از متوسط(28) بود. رابطه بین بار مراقبتی و استرس ادراک شده مثبت و معنی‏دار بوده است (001/0>p و r>0 ،773/0= β) و بین تاب­آوری و بارمراقبتی رابطه منفی و معنادار (110/0- = β) وجود دارد. همچنین اثر تعاملی دو متغیر استرس ادراک­شده و تاب­آوری بر بارمراقبتی منفی و معنادار بوده و تاب‏آوری نقش تعدیل‏کننده در ارتباط بین استرس ادراک شده و بارمراقبتی ایفا می‏کند(001/0>p).
نتیجه گیری با توجه به ارتباط مثبت استرس ادراک­شده و بارمراقبتی و همچنین نقش ویژه­ای که متغیر تاب­آوری در تعدیل این ارتباط دارد، کلیه نهادهای دولتی و غیردولتی ارائه دهنده خدمات در حوزه سالمندی و همچنین سیاست­گذاران حوزه بهداشت و سلامت می­بایست توجه  به مفهوم تاب‏آوری را بیش از پیش در اقدامات، سیاست­ها و پروتکل­های اجرایی خود لحاظ کرده و آن را با مداخلات آموزشی مناسب بهبود بخشند. همچنین جهت افزایش کیفیت ارائه خدمات و  کاهش  عوارض روانی ، اجتماعی و فیزیکی در مراقبین سالمندان نیاز است تا در مطالعات آتی به سایر عوامل میانجی و تعدیلگری درونی و بیرونی نیز توجه شود.
متن کامل [PDF 1161 kb]   (496 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/2/18 | پذیرش: 1399/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb