دوره 17، شماره 1 - ( بهار- در حال انتشار 1401 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafari M, Alipour F, Raheb G, Mardani M. Perceived Stress and Burden of Care in Elderly Caregivers: The Moderating Role of Resilience. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2022; 17 (1)
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2025-fa.html
جعفری مهسا، علی پور فردین، راهب غنچه، مردانی مصطفی. استرس ادراک شده و بارمراقبتی در مراقبین سالمندان: نقش تعدیل‌گری تاب‌آوری. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1401; 17 (1)

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2025-fa.html


1- گروه مددکاری اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران.
2- گروه مددکاری اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران. ، barbodalipour@gmail.com
چکیده:   (2530 مشاهده)
اهداف: هدف از پژوهش حاضر بررسی رابطه بین استرس ادراک­شده و بارمراقبتی با نقش تعدیل‏گری تاب‏آوری، در بین مراقبین سالمندان مراکز سالمندی شبانه­روزی شهر تهران در سال 1395 می­باشد.
مواد و روش­ها: این پژوهش  این پژوهش از نوع مطالعات همبستگی بوده که به صورت مقطعی صورت گرفته است ، داده های پژوهش از ۱۴۲ نفر (۵۰ نفر مرد و ۹۲ نفر زن) از مراقبین شاغل در مراکز سالمندی شهر تهران که بصورت تمام­شماری وارد مطالعه شدند، جمع آوری شده است. در این مطالعه از پرسشنامه‏های استرس ادراک شده (pss-14)کوهن و همکاران(1983)، بار مراقبتی زاریت و همکاران(1986) و پرسشنامه تاب‏آوری کانر و دیویدسون (2003) استفاده شده است. از نسخه 20 نرم‏افزار SPSS جهت تحلیل داده‏ها استفاده شد. سطح معناداری نیز 0/05 P< در نظر گرفته شد.
یافته­ ها: یافته‏های این تحقیق نشان می‏دهد که میانگین نمرات استرس­ادراک­شده مراقبین(35،11) بالاتر از متوسط(28) بود. رابطه بین بار مراقبتی و استرس ادراک شده مثبت و معنی‏دار بوده است (o/oo1>p و r>0 ،0/773= β) و بین تاب­آوری و بارمراقبتی رابطه منفی و معنادار (110/0- = β) وجود دارد. همچنین اثر تعاملی دو متغیر استرس ادراک­شده و تاب­آوری بر بارمراقبتی منفی و معنادار بوده و تاب‏آوری نقش تعدیل‏کننده در ارتباط بین استرس ادراک شده و بارمراقبتی ایفا می‏کند(o/oo1>p).
نتیجه گیری: با توجه به ارتباط مثبت استرس ادراک­ شده و بارمراقبتی و همچنین نقش ویژه­ای که متغیر تاب­آوری در تعدیل این ارتباط دارد، کلیه نهادهای دولتی و غیردولتی ارائه دهنده خدمات در حوزه سالمندی و همچنین سیاست­گذاران حوزه بهداشت و سلامت می­بایست توجه  به مفهوم تاب‏آوری را بیش از پیش در اقدامات، سیاست­ها و پروتکل­های اجرایی خود لحاظ کرده و آن را با مداخلات آموزشی مناسب بهبود بخشند. همچنین جهت افزایش کیفیت ارائه خدمات و  کاهش  عوارض روانی ، اجتماعی و فیزیکی در مراقبین سالمندان نیاز است تا در مطالعات آتی به سایر عوامل میانجی و تعدیلگری درونی و بیرونی نیز توجه شود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/2/18 | پذیرش: 1399/9/9 | انتشار: 1401/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb