مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه مددکاری اجتماعی، دانشکده علوم پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، ma.khalvati@sbmu.ac.ir
2- مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
3- دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آفریقای جنوبی، پرتوریا، آفریقای جنوبی
4- گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
5- دانشکده زبانهای خارجی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، تهران، ایران
6- اموزش و پرورش نطقه 9، تهران، ایران
چکیده:   (582 مشاهده)
مقدمه: سالمندی یکی از مراحل حساس رشد انسان است که دارای ویژگیها و شرایط خاص خود می‌باشد، سلامت سالمندان از مهمترین این  مسایل است که دستابی به ان نیازمند توجه ویژه هم از طرف سیاستگذارن نظام سلامت و هم ارائه‌دهندگان خدمات به سالمندان می‌باشد، در این میان اضطراب مرگ از شایع ترین موضوعات سلامت روان سالمندان می‌باشد. زیرا این دوره مملو از انواع احساس کمبودها و ناتوانی هاست. از آنجایی که اضطراب مرگ سازه ای چند بعدی است میتوان انتظار داشت که بر بسیاری از جنبه های زندگی سالمندان تأثیرگذار باشد. مطالعه حاضر با هدف مرور نظامند و متاانالیز مطالعات منتشر شده در حوزه اضطراب مرگ سالمندان ایرانی صورت پذیرفت.
روش بررسی: مطالعه از نوع توصیفی و روش اجرا مطالعه مرور سیستماتیک است. پژوهش حاضر به بررسی مطالعات فارسی زبان منتشر شده مرتبط با اضطراب مرگ در سالمندان ایرانی بین سال های 1390 تا 1398 پرداخته است. پس از جستجو در 4 بانک اطلاعاتی داخلی شامل پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(SID)، پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران( Irandoc)، و بانک اطلاعات نشریات کشور(Magiran)، سامانه بانک مقالات پزشکی ایران (IDML) و بانک چکیده مقالات همایشها (سیویلیکا) با استفاده از کلید واژه های اضطراب مرگ، سالمند، سالمندان، تعداد 61 عنوان شناسایی شد. پس از غربالگری تعداد 33مطالعه که منطبق با معیارهای ورود و خروج بودند مورد بررسی نهایی قرار گرفتند. ابزار مورد استفاده نرم افزار SPSS نسخه 22 و نرم افزار STATA ورژن 14 بودند.
یافته ها: نتایج نشان داد که 35/40 درصد مشارکت کنندگان زن و مابقی مرد بودند. میانگین و انحراف معیار سن مشارکت کنندگان 44/6±80/67 گزارش شد. میانگین و انحراف معیار اضطراب مرگ در سالمندان ایرانی با استفاده از پرسشنامه تمپلر41/2 ± 40/8 سال بود. نتایج نشان داد که میانگین نمره اضطراب مرگ در مردان بیشتر از زنان است. و سالمندان ساکن در سرای سالمندان بیشترین میانگین نمره اضطراب مرگ8/11 را به خود اختصاص دادند. مطالعات در سه بخش مقایسه ( سه مطالعه) ، مداخله (یازده مطالعه)  وعوامل مؤثر بر اضطراب مرگ در سالمندان ایرانی( هجده مطالعه)  دسته بندی شدند . نتایج متاانالیز نشان داد که بین معنویت درمانی و کاهش اضطراب مرگ در سالمندان، ارتباط مثبت و معناداری وجود ندارد (P>0.05). در مطالعات با درمانهای معنوی و رفتاری،  میزان هتروژنیته معنادار بود و بدین ترتیب ارتباط مثبت و معناداری بین کاهش میزان اضطراب مرگ با درمانهای فوق مشاهده شد.
 نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان دهنده میانگین پایین اضطراب مرگ سالمندان ایرانی می باشد. به نظر می رسد اعتقادات مذهبی، امیدواری به شفاعت ائمه و بزرگان دینی، امید به رهایی از سختی های زندگی دنیوی می تواند بر پایین بودن اضطراب مرگ گزارش شده توسط سالمندان ایرانی تأثیر گذار بوده باشد. نتایج متفاوتی از میانگین نمره اضطراب مردان و زنان گزارش شده است.   ﺗﻔﺎوت ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻫﺎی ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﺮ اﺛﺮ ﻧﻘﺶ  ﻓﺮﻫﻨﮓ و ﻣﺬﻫﺐ و آداب ورﺳﻮم ﺣﺎﻛﻢ ﺑﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪ و ﺗﻔﺎوت ﻧﻘﺶ ﻫﺎی زن و ﻣﺮد و ﺣﺘﻲ ﻣﻴﺰان ﺑﻴﺎن ﺗﺮس و اﺿﻄﺮاب از ﺟﺎﻧﺐ ﻣﺮدان  ﺟﺎﻣﻌـه ﻣﺎ ﺑﺎﺷﺪ. اﻏﻠﺐ ﻣﺮدان ﺗﻤﺎﻳﻞ ﻛﻤﺘﺮی ﺑﺮای ﺑﻴﺎن  اﺣـﺴﺎﺳﺎت ﺷﺎن، از ﺟﻤﻠﻪ ﺑﻴﺎن ﺗﺮس دارﻧﺪ. در ﻣﻘﺎﺑﻞ، زﻧﺎن ﺗﻤﺎﻳﻞ ﺑﻴﺸﺘﺮی ﺑﺮای  ﺑﻴﺎن اﺣﺴﺎﺳﺎﺗﻲ  از ﻗﺒﻴﻞﺗﺮس دارﻧﺪ.  درمانها و مداخلات رفتاری و معنوی با تأثیری که بر معنایابی در زندگی سالمندان دارد منجر به کاهش اضطراب مرگ سالمندان گردید.
متن کامل [PDF 1186 kb]   (207 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/3/5 | پذیرش: 1399/8/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb