دوره 16، شماره 1 - ( بهار (کرونا و سالمندان) 1400 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 9-9 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Heshmatifar N, Moayed L, Moradi S, Rastagi S, Borzoee F. The Prevalence and Factors Associated With Self-medication in the Prevention of Covid-19 in Elderly in 2020. Salmand: Iranian Journal of Ageing. 2021; 16 (1) :9-9
URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2033-fa.html
حشمتی فر نرجس، مؤید لیلا، مرادی سجاد، رستاقی صدیقه، برزویی فاطمه. شیوع و عوامل مرتبط با خوددرمانی در پیشگیری از کووید 19 در سالمندان در سال 1399. سالمند: مجله سالمندی ایران. 1400; 16 (1) :9-9

URL: http://salmandj.uswr.ac.ir/article-1-2033-fa.html


1- گروه آموزشی پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران.
2- گروه آموزشی پرستاری سالمندی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران.
3- کارشناسی پرستاری، بیمارستان واسعی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران.
4- گروه آموزشی آمار زیستی و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران.
5- گروه آموزشی اتاق عمل، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران. ، borzoee75026@yahoo.com
چکیده:   (359 مشاهده)
مقدمه: بحران کووید 19 و پیامدهای مرتبط با سلامتی یکی از مهم‌ترین وقایع اجتماعی بشر در قرن ۲۱ است. ناشناخته بودن این بیماری و ترس از ابتلا، باعث ایجاد واکنش­ های احساسی از جمله مصرف خودسرانه دارو در سالمندان شده است. لذا این مطالعه به بررسی عوامل مرتبط با مصرف خودسرانه داروها را در پیشگیری از کووید 19 در سالمندان شهر سبزوار پرداخت.
مواد و روش ­ها: این مطالعه از نوع توصیفی- مقطعی بر روی 342 سالمند در شهر سبزوار در سال 1399 انجام گرفت. واحدهای پژوهش به صورت خوشه­ ای از 16پایگاه بهداشتی انتخاب شدند. جمع آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه خوددرمانی آنلاین صورت گرفت. تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از نرم افزار spss نسخه 16 انجام گرفت.
یافته ­ها: میانگین سنی شرکت­کنندگان 5/67 ±66/2 سال بود. فراوانی مصرف خودسرانه دارو به منظور پیشگیری از ابتلا به کووید-19، در سالمندان 190 نفر (55/5٪) بود که مسکن­ ها، ویتامین­ ها، ضد سرماخوردگی و آنتی­بیوتیک­ ها شایع ­ترین داروهای مورد استفاده بوده است. مهم ترین عوامل مرتبط با خوددرمانی؛ پیشگیری از ابتلا به بیماری، قرنطینه خانگی، عدم استطاعت مالی، تجربه قبلی در استفاده از دارو و توصیه دیگران تعیین شدند. ارتباط آماری معنی داری بین خوددرمانی با میزان تحصیلات و پوشش بیمه¬ای نشان داد. رابطه معنی¬داری بین جنسیت، شغل و وضعیت تاهل را با خود درمانی مشاهده نشد.
بحث و نتیجه­ گیری: خوددرمانی در همه­گیری کووید-19 به عنوان یک بحران تهدید کننده خطر سلامتی سالمندان قابل توجه است. کنترل و نظارت بر چگونگی مصرف دارو از ملزومات حفاظت و ارتقای سلامت در سالمندان جامعه محسوب می ­شود.
واژه‌های کلیدی: دارو، سالمندان، شیوع، کووید-۱۹، خوددرمانی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/3/18 | پذیرش: 1399/11/12 | انتشار: 1400/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb