مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی تبریز
2- دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، najafimoslem@yahoo.com
چکیده:   (501 مشاهده)
اهداف: تجویز دارو برای سالمندان یک موضوع مهم بهداشتی است. در این مطالعه، وضعیت تجویز داروهای نامناسب برای سالمندان در نسخ پزشکان عمومی مورد بررسی قرار گرفت.
مواد‌ و ‌روش‌ها: تعداد 16842 نسخه از نسخ تجویز شده توسط پزشکان عمومی شهرستان تبریز در سال 13۹۸-۱۳۹7 مربوط به بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت انتخاب شده و 1500 نسخه متعلق به سالمندان 65 سال و بالاتر مورد بررسی گرفت. نامناسب بودن تجویز داروها با استفاده از معیار Beers ویرایش 2019 تعیین شده و در صورت وجود داروهای مناسب، جایگزین آنها پیشنهاد گردید.
یافته ها: میانگین تعداد اقلام دارویی در هر نسخه ۵/۱±۹۳/۳ قلم و میانگین تعداد داروی نامناسب در هر نسخه 0/8±0/74 بود. فراوانی بیش‌دارویی (پلی‌فارماسی) در 32/6 درصد نسخ مورد مطالعه مشاهده‌شد و 53/9 درصد نسخ نیز حاوی حداقل یک داروی نامناسب برای سالمندان بودند. داروهای ضدالتهاب‌غیراستروئیدی، ضددردها و آنتی‌هیستامین­ها به ترتیب با 24/2، 21/4 و 10/9 درصد بیشترین گروه­های داروئی تجویزی نامناسب برای سالمندان بودند. شایع­ترین داروهای نامناسب تجویزی نیز به‌ترتیب شامل Adult cold، Diclofenac، Glibenclamide، Ketorolac و Diphenhydramine بودند.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که حدود 54 درصد نسخ حاوی داروی نامناسب برای سالمندان بوده و پلی­فارماسی نیز در حدود یک‌سوم نسخ وجود داشت. برای بهبود این شرایط ضرورت دارد شیوه­های آموزشی دانشجویان پزشکی اصلاح شده و دوره­­های آموزشی و بازآموزی متناسب طب سالمندی برای آنان و پزشکان عمومی به‌صورت مستمر برگزار گردد. نظارت­های وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی نیز می­تواند نقش مهمی در اصلاح وضع موجود ایفا نماید.
متن کامل [PDF 805 kb]   (226 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: داروسازی
دریافت: 1399/6/13 | پذیرش: 1399/8/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb