مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری اقتصاد. گروه اقتصاد. دانشکده مدیریت و اقتصاد. دانشگاه تربیت مدرس . تهران. ایران.
2- استادیار گروه اقتصاد.دانشکده مدیریت و اقتصاد. دانشگاه تربیت مدرس . تهران. ایران. ، hassan.heydari@modares.ac.ir
3- استادیار سیاستگذاری سلامت. مرکز تحقیقات مدیریت ارائه خدمات سلامت. پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت. دانشگاه علوم پزشکی کرمان. کرمان. ایران.
4- دانشیار گروه اقتصاد. دانشکده مدیریت و اقتصاد. دانشگاه دانشگاه شهید باهنر کرمان. کرمان. ایران.
چکیده:   (165 مشاهده)
اهداف: سالمندی جمعیت در سال‌های اخیر نگرانی‌هایی را در میان سیاستگذاران حوزه های مختلف ایجاد کرده است. این در حالی است که برخی از نظریه‌های اقتصادی، تحولات ساختار سنی و سالمندی جمعیت را یکی از مسائل مهم و اثرگذار بر نابرابری درآمد جوامع می‌دانند. هدف از انجام این مطالعه، بررسی اثر سالمندی جمعیت بر نابرابری درآمد ایران است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش در سال ۱۳۹۹ به روش کتابخانه‌ای و تحلیل ثانویه و با استفاده از داده‌های مرکز آمار ایران و داده‌های بانک جهانی (مربوط به ایران)، برای دوره زمانی ۹۷- ۱۳۴۹ انجام شد. ابتدا الگویی برای نابرابری درآمد ارائه و متغیرهای جمعیتی در آن لحاظ گردید سپس ضرایب آن با استفاده از الگوی خودتوضیح باوقفههای گسترده(ARDL) و با استفاده از نرم‌افزار Eviews ۱۰ برآورد شد. همچنین به منظور بررسی سرعت تعدیل مدل کوتاهمدت به مدل بلندمدت، الگوی تصحیح خطا (Ecm) برآورد گردید.
یافته‌ها: نتایج به دست آمده نشان داد افزایش جمعیت سالمند در بلندمدت منجر به افزایش نابرابری درآمد می‌شود؛ بطوری‌که یک درصد افزایش در شاخص سالمندی (نسبت جمعیت بـالای ۶۵ سال به جمعیت زیـر ۱۵ سـال) در سطح معناداری ۹۵ درصد منجر به ۰/۱۴ درصد افزایش در ضریب جینی می‌شود. همچنین در بلندمدت رشد متغیرهای آموزش، آزاد سازی تجاری و مجذور تولید ناخالص داخلی سرانه اثر منفی و معنادار و رشد متغیرهای تولید ناخالص داخلی سرانه و شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی اثر مثبت و معنادار بر نابرابری درآمد دارند. ضریب تصحیح خطا نیز ۴۴/۸ درصد به دست آمد.
نتیجه‌گیری: براساس نتایج بدست آمده سالمندی جمعیت که حاصل برآیند کاهش نرخ رشد زاد و ولد و افزایش احتمال بقا است، افزایش نابرابری درآمد را در پی خواهد داشت؛ لذا سیاست‌گذاران بایستی در کنار برنامه‌ریزی برای کاهش اثرات سوء سالمندی، با سرمایه‌گذاری در آموزش و گسترش روابط تجاری با سایر کشورها و همچنین تثبیت شرایط اقتصادی و کنترل تورم موجبات کاهش نابرابری درآمد را فراهم آورند.
متن کامل [PDF 1824 kb]   (122 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: رفاه اجتماعی
دریافت: 1399/9/2 | پذیرش: 1399/11/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb