مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه تندرستی در تدریس و محیط کار، مرکز تربیت بدنی، دانشگاه صنعتی اصفهان، اصفهان، ایران. ، babaei@iut.ac.ir
2- گروه روانشناسی، موسسه آموزش عالی فیض الاسلام، خمینی شهر، اصفهان، ایران.
چکیده:   (753 مشاهده)
مقدمه: جمعیت سالمندی در حال افزایش می­باشد، یکی از مشکلات شایع در سالمندان اختلال در خواب بوده و کیفیت خواب پایین باعث بروز انواع مشکلات اسکلتی-عضلانی از جمله کمر درد مزمن غیراختصاصی می گردد. در همین راستا هدف از مطالعه حاضر مقایسه اثر تمرینات قبل از خواب بر روی پارامترهای کیفیت خواب و کمردرد مزمن غیراختصاصی پس از خواب سالمندان مرد بود.
روش: مطالعه حاضر از نوع نیمه تجربی بود. تعداد ۴۰نفر از بازنشستگان مرد بالای ۶۰سال دانشگاه صنعتی­اصفهان با میانگین سنی(۳/۱۸±۶۴/۵۲سال)، وزن(۷/۳۵±۸۱/۹۹کیلوگرم) و شاخص توده بدنی(۲/۲۱±۲۷/۹۱) بصورت در دسترس انتخاب و بصورت تصادفی ساده در دو گروه تجربی و کنترل ۲۰نفره تقسیم بندی شدند. جهت ارزیابی پارامترهای کیفیت خواب از پرسشنامه استاندارد پیتزبورگ، برای بررسی میزان کمردرد از پرسشنامه شدت درد و برای ارزیابی ناتوانی در عملکرد از پرسشنامه اوسوستری استفاده شد. مداخله تمرینی به مدت ۱۵ دقیقه و برای ۲۸جلسه اعمال گردید. جهت تحلیل داده ها از آزمون آنالیز واریانس با اندازه گیری های مکرر و نرم افزارSPSS نسخه۲۴ استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان از اختلاف معنی دار بین گروهی در پارامترهای کیفیت خواب از قبیل میزان کیفیت ذهنی خواب(۰/۰۰۱=P)، تأخیر در به خواب رفتن(۰/۰۱۹=P)، طول مدت به خواب رفتن(۰/۰۰۶=P)، کاراآیی و موثر بودن خواب(۰/۰۰۱=P)، اختلال خواب(۰/۰۱۶=P)، مصرف داروهای خواب آور(۰/۰۰۱=P)، عملکرد نامناسب در طول روز(۰/۰۰۲=P) و کیفیت خواب کلی(۰/۰۰۱=P) سالمندان مرد دارد. همچنین تمرینات قبل از خواب می تواند تأثیر معناداری بر روی پارامترهای کمردرد مزمن غیرا ختصاصی همچون شدت درد(۰/۰۳۹=P) و میزان ناتوانی(۰/۰۱۴=P) در این گروه سنی داشته باشد.
نتیجه گیری: انجام تمرینات ورزشی قبل از خواب بر روی تخت خواب، بصورت سبک تا متوسط، بر اساس برنامه تمرینی ارائه شده در این مطالعه می تواند منجر به بهبود میزان ناتوانی و به دنبال آن منجر به کاهش میزان شدت درد گردد. بنظر همین امر می تواند یکی از مهم ترین معضلات در دوره سالمندی، یعنی کیفیت خواب و پارامترهای مرتبط با آن را در سالمندان مرد دارای کمردرد مزمن غیراختصاصی بهبود بخشد. برهمین اساس توصیه می شود، سالمندان به انجام تمرینات ورزش منظم روی آورند.
متن کامل [PDF 1817 kb]   (210 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/11/18 | پذیرش: 1400/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb