مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده مدیریت و علوم انسانی، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، چابهار، ایران. ، shahraki.mehdi@gmail.com
2- دانشکده مدیریت و علوم انسانی، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، چابهار، ایران.
چکیده:   (597 مشاهده)
اهداف: با توجه به رشد جمعیت سالمندی و نیاز بیشتر سالمندان به خدمات بهداشتی و درمانی و همچنین اهمیت و ضرورت بیمه­های مکمل بر ارتقای کیفیت زندگی خانوار سالمند، هدف اصلی این مطالعه بررسی تأثیر بیمه درمان مکمل بر پرداخت از جیب خانوار سالمند مناطق شهری ایران است.
روش بررسی: مطالعه توصیفی- تحلیلی و کاربردی حاضر در سطح ملی و با روش اقتصادسنجی دومرحله‌ای هکمن در نرم‌افزار Stata ۱۶ و در سال ۱۳۹۹ انجام شد. حجم نمونه ۶۱۷۱ خانوار سالمند بود که اطلاعات آن‌ها از بخش­های مختلف پرسشنامه هزینه و درآمد خانوارهای شهری ایران در سال ۱۳۹۸ استخراج شدند.
یافته‌ها: افزایش سن، تحصیلات و شاغل بودن سرپرست خانوار، افزایش بعد خانوار، داشتن خانه شخصی، افزایش مخارج سلامت و درآمد سرانه خانوار تأثیر مثبت بر احتمال خرید بیمه درمانی پایه داشتند. افزایش سن، سطح تحصیلات و شاغل بودن سرپرست خانوار منجر به افزایش پرداخت از جیب خانوار سالمند به ترتیب به میزان ۶۱۱۶۴ ،۸۴۴۶۶ و ۱۴۰۰۳۲ ریال در ماه گردید. داشتن بیمه درمان مکمل، زندگی در استان‌های با توسعه انسانی بالا و سالمند بودن سرپرست خانوار میزان پرداخت از جیب را به ترتیب به میزان ۶۰۶۲۰۷، ۸۴۹۷۳۹ و ۱۰۹۲۷۴ ریال در ماه افزایش داد.
نتیجه‌گیری: خانوارهای سالمند نسبت به سایر خانوار تمایل کمتری برای خرید بیمه درمانی مکمل داشتند و داشتن بیمه درمان مکمل توسط خانوار سالمند منجر به افزایش پرداخت از جیب آن‌ها نسبت به سایر خانوار سالمند شد بنابراین جهت کاهش پرداخت از جیب خانوار سالمند، افزایش پوشش بیمه‌ای کالاها و خدمات سلامت موردنیاز سالمندان و همچنین کاهش فرانشیز سالمندان پیشنهاد می‌شود.
متن کامل [PDF 998 kb]   (373 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/11/20 | پذیرش: 1400/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb