مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد ارگونومی ، دانشکده بهداشت ، گروه آموزشی مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، ارومیه ، ایران .
2- استاد ، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، ارومیه ، ایران.
3- استادیار، گروه آموزشی فیزیوتراپی و گروه آموزشی سالمندی ، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، تهران، ایران. ، fa.azadi@uswr.ac.ir
4- دانشیار، گروه آموزشی ارگونومی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، تهران، ایران.
چکیده:   (1053 مشاهده)
اهداف: با توجه به افت عملکرد سیستم کنترل تعادل  سالمندان و اهمیت داشتن دوران سالمندی فعال ، حفظ استقلال  در حین   فعالیتهای روزمره  همچون  خرید کردن و نگهداشتن  و حمل دستی بار خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است.  هدف تحقیق حاضر ، تعیین اثر شیوه نگهداشتن بار دستی و  بزرگی بار  بر نوسان وضعیت بدنی  در حین ایستادن ساکن  سالمندان می باشد تا در نهایت بتوان بدون خطر زمین خوردن ، میزان و نحوه نگهداری بار دستی ایمن را به سالمندان توصیه نمود.  
مواد و روش ها: در این تحقیق شبه تجربی،  15 سالمند سالم مقیم اجتماع شامل ۷ مرد و ۸ زن با دامنه سنی ۶۵ سال به بالا و میانگین  و انحراف معیار سن  6/18 ±71/53 که از نظر اجتماعی فعال و در انجام امور مربوط به خود مانند خرید و حمل کیسه های خرید مستقل بودند ، با روش نمونه گیری غیر احتمالی در دسترس ، وارد  این مطالعه شدند.  متغیرهای مستقل تحقیق شامل بارهای دستی به میزان ۰٪،۵٪،۱۰٪،۱۵٪ و۲۰٪ جرم بدن هر  شرکت کننده ، در حالات متقارن (هر دو دست) و نامتقارن(دست غالب و غیر غالب) در حالت ایستاده ساکن بر روی صفحه نیرو بمدت 30 ثانیه و متغیرهای وابسته  شامل میزان جابه جایی و سرعت جابجایی مرکز فشار در دو راستای قدامی -خلفی و داخلی-خارجی  و مساحت جا به جایی مرکز فشار بودند.
یافته ها: نتایج این تحقیق نشان داد که نحوه نگهداشتن بار دستی بصورت متقارن و نا متقارن و نیز بزرگی بار دستی بر میزان جابجایی  و سرعت جا به جایی مرکز فشار در راستای قدامی- خلفی معنادار بوده ، در حالی که اثر تعاملی این دو عامل بر هیچ کدام از متغیر های وابسته تحقیق  معنادار  نشده است. در آزمون تی زوجی میزان جابه جایی و سرعت جابجایی مرکز فشار در راستای قدامی-خلفی در شرایط بارگذاری نامتقارن  ( دست غالب یا غیر غالب ) نسبت به حالت متقارن ( دو دست ) معنادار بود ، اما بین دو وضعیت نامتقارن ( دست غالب نسبت به دست غیر غالب ) معنادار نبوده است. میزان جابه جایی مرکز فشار در همین راستا بین بارهای دستی به بزرگی  ۵٪ ، ۱۰٪، ۱۵٪ و ۲۰٪  نسبت به وضعیت صفر درصد جرم بدن بیشتر و از نظر آماری معنادار بود ( همه مقادیر P کمتر از 0/05 ) .  شیوه نگهداشتن بار دستی و میزان  بزرگی آنها ، بر هیچکدام از متغیرهای مرکز فشار در راستای داخلی خارجی از لحاظ آماری معنادار نبود .
نتیجه گیری: نتایج این تحقیق نشان داد که نگهداشتن نامتقارن بار خارجی  و  نگه داشتن هر گونه بار خارجی صرفه نظر از میزان بزرگی آن  ، باعث افزایش میزان و سرعت جابه جایی مرکز فشار در راستای قدامی-خلفی  می شود و از منظر پیشگیری از زمین خوردن به سالمندان توصیه می شود که به این مهم توجه داشته باشند که نگهداری بار خارجی با دو دست نسبت به  یک دست  کمتر سیستم کنترل تعادل را به چالش می کشد و تفاوتی هم بین دست غالب و غیر غالب وجود ندارد. از نظر بزرگی بار هم ، حتی یک بار خارجی به بزرگی ۵ درصد جرم بدن میتواند نسبت به وضعیت بدون بار خارجی ، سیستم کنترل تعادل را به چالش بکشد و در این میان،  جزء برخی استثنائات ، تفاوتی بین بارهای با بزرگی ۵٪ ، ۱۰٪، ۱۵٪ و ۲۰٪   جرم بدن نسبت به هم وجود ندارد.
متن کامل [PDF 2932 kb]   (240 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1400/6/13 | پذیرش: 1400/7/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb