مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، zanjari.nz@gmail.com
3- مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
چکیده:   (540 مشاهده)
اهداف: با توجه به اهمیت دلبستگی مکانی در افراد سالمند، شناسایی ادراک سالمندان از این مفهوم و ابعاد آن به دلیل عواطف، شرایط و نیازمندیهای خاص آنها ضروری به نظر می رسد. از اینرو مطالعه حاضر با هدف طراحی و روانسنجی ابزار دلبستگی مکانی سالمندان انجام شد.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر، مطالعه‏ای ترکیبی با رویکرد اکتشافی متوالی از نوع طراحی و روانسنجی ابزار است که در سال ۹۹-۱۳۹۸ در دو فاز کمی و کیفی بین سالمندان ساکن جامعه شهر آران و بیدگل انجام شد. بر اساس نتایج دو مرحله مرور متون و مصاحبه کیفی، مخزن گویه ها طراحی گردید. روایی صوری و محتوایی ابزار اولیه توسط پانل متخصصان و سالمندان بررسی شد. همچنین روایی ساختاری ابزار با روش تحلیل عامل اکتشافی و تأییدی بر روی نمونه ای ۴۱۴ نفری از سالمندان که به روش نمونه گیری خوشه­ای با توجه به معیارهای ورود انتخاب شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. پایایی پرسشنامه به روش همسانی درونی و ثبات زمانی ارزیابی شد. تحلیل های آماری توسط نرم افزار SPSS.۲۴ و AMOS.۲۴ انجام پذیرفت.
یافته ها: در بررسی روایی محتوایی ابزار، اکثریت گویه ها شاخص‏ های CVR بالای۰/۷، CVI بالای ۰/۷۹ و ضریب کاپا بالای۰/۷۴ داشتند و گویه‏های دارای نمرات پایین حذف و یا اصلاح گردیدند. در بررسی روایی ساختاری در میان سالمندان با میانگین سنی۸/۸۴ ± ۷۰/۴۳ سال، بر اساس تحلیل عامل اکتشافی سه عامل «دلبستگی عاطفی، فیزیکی و وابستگی» در سطح خانه و سه عامل «دلبستگی عاطفی، اجتماعی و فیزیکی» در سطح محله استخراج شد که به ترتیب ۶۱/۷۵% و ۵۰/۰۶% کل واریانس را تبیین می‏کردند. همچنین مدل اندازه­گیری در تحلیل عاملی تأییدی در سطح خانه (GFI=۰.۸۷۷, CFI=۰.۹۱۶, RMSEA=۰.۰۸۰) و محله (GFI=۰.۸۰۹, CFI=۰.۸۶۰, RMSEA=۰.۰۷۷) از برازش قابل قبولی برخوردار بود. پایایی ابزار با استفاده از همسانی درونی (۰/۹) و ثبات زمانی (۰/۸=ICC) در هر دو سطح تایید شد.  
 نتیجه گیری: ابزار دلبستگی مکانی سالمندان طراحی شده، دارای دو سطح خانه و محله برای بررسی سالمندان شهری ساکن جامعه می باشد که از روایی و پایایی قابل قبولی برخوردار است. این ابزار می تواند در پژوهش ها و سیاستگذاری‏ها پس از بررسی های بیشتر در سایر شهرها مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 2828 kb]   (245 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1400/7/7 | پذیرش: 1400/8/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb