مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری مشاوره توان بخشی، گروه مشاوره، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- دانشجوی دکتری مشاوره توان بخشی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، r_marsa@yahoo.com
3- دانشیار، گروه مشاوره، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
4- کارشناس ارشد روانشناسی، گروه روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی و اجتماعی، واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
5- پزشک عمومی، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران.
چکیده:   (547 مشاهده)
هدف: بیشتر مطالعات تأثیر پیری پاتولوژیکی مغز بر یادآوری اطلاعات و عملکرد حافظه بازشناسی بیماران (با استفاده از روش بله/خیر) را مورد بررسی قرار می­دهند، و این باعث می­شود تصویر ناکاملی از نقص عملکرد حافظه ارائه داده شود و دیگر عوامل مربوط به حافظه­ی بازشناسی مثل افتراق­پذیری و سوگیری از پاسخ مورد توجه قرار نگیرد. به همین خاطر، ما در این مطالعه تأثیر اختلال شناختی خفیف و بیماری آلزایمر بر روی زیرمقیاس­های حافظه­ی بازشناسی یعنی شاخص­های افتراق­پذیری بازشناسی و سوگیری پاسخ را در تست SVLT مورد بررسی قرار دادیم.   
روش: روش­شناسی این مطالعه از نوع توصیفی-مقطعی بود که در سال 1400 بر روی 190 نفر از سالمندان 60 تا 89 سال شهر شیراز که معیارهای ورود به مطالعه را داشتند، انجام شد. ابزارهای جمع­آوری اطلاعات شامل دو تست SVLT و MMSE بود. تجزیه و تحلیل آماری متغیرها با استفاده از آزمون­های توصیفی (فراوانی، میانگین و انحراف­معیار) و تحلیلی (آزمون آنوای یک­راهه و آزمون تعقیبی شفه) استفاده گردید و در سطح معناداری (P<0.05) با کمک نرم­افزار SPSS (نسخه 19) انجام شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که بیماران مبتلا به آلزایمر و اختلال شناختی خفیف آمنزیا نسبت به سالمندان سالم در عملکرد حافظه بازشناسی به­طور معنادار نمره­های پایین­تری گرفتند (Scheffe, p<0.001). همچنین در شاخص­های افتراق­پذیری بازشناسی (کل، معنایی، منبع، و جدید) گروه سالمندان مبتلا به اختلال شناختی خفیف آمنزیا و سالمندان مبتلا به آلزایمر نسبت به سالمندان سالم، خطاهای مثبت کاذب بیشتر و عملکرد ضعیف­تری داشتند (Scheffe, p<0.001). اما نتایج سوگیری از پاسخ نشان داد که سالمندان مبتلا به آلزایمر به­طور معناداری سوگیری پاسخ بالاتری نسبت به سالمندان سالم و سالمندان با اختلال شناختی خفیف آمنزیا داشتند (Scheffe, p<0.001).
نتیجه­ گیری: یافته­های پژوهش حاضر پیشنهاد می­دهد که شناسایی ذات و الگوهای تغییر شناختی حافظه­ی بازشناسی (افتراق­پذیری بازشناسی) در بیماران مبتلا به aMCI می­تواند اطلاعات سودمندی باشد که در مرحله­ی پریدومال به تشخیص تبدیل این اختلال به بیماری آلزایمر کمک کننده است.
متن کامل [PDF 1434 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: اعصاب
دریافت: 1400/10/23 | پذیرش: 1401/4/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb