مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه تهران، ایران.
2- دانشگاه تهران، ایران. ، lilac1094@yahoo.com
چکیده:   (447 مشاهده)
اهداف: در بستر تغییرات خانواده و سالمندی جمعیت، تغییر الگوی ترتیبات زندگی سالمندان به یک مسئله اجتماعی- سیاستی بدل شده است. در این راستا، هدف از مقاله پیش­رو بررسی الگوهای ترتیبات زندگی سالمندان و رابطه‌ی عوامل جمعیتی و اجتماعی با آن است.
 مواد و روش‌ها: در این مطالعه از تحلیل ثانویه داده‌های دو درصدی سرشماری­های 1385و 1395 استفاده شد. جمعیت مورد بررسی شامل افراد 60 سال به بالای ساکن در خانوارهای معمولی است. جهت تحلیل داده­ها از آزمون رگرسیون لجستیک چندوجهی و نرم افزارSPSS نسخه25 استفاده شد.
یافته‌ها: زندگی با همسر و فرزندان شکل غالب ترتیبات زندگی سالمندان در ایران است. با اینحال، سهم این الگو در طول دهه 95-1385 تقریباً ثابت بوده و در مقابل، سهم سالمندانی که تنها زندگی می‌کردند، از 12 به 15 درصد افزایش یافته است. تفاوتهای جنسیتی معناداری در تنهازیستی وجود داشت و نسبت آن برای زنان سالمند (24.1%) چهار برابر بیشتر از مردان سالمند (5.6%) بوده است. همچنین، نتایج نشان داد با افزایش سن، احتمال تنهازیستی سالمندان افزایش و با افزایش سطح تحصیلات احتمال تنهازیستی سالمندان کاهش می‌یابد. بعلاوه، سالمندان روستایی در مقایسه با سالمندان شهری، احتمال تنهازیستی بیشتری دارند.
 نتیجه‌گیری: هرچند هنوز زندگی با همسر و فرزندان الگوی غالب است، اما تنهازیستی سالمندان درحال افزایش است. زنان نسبت به مردان در سنین سالمندی با احتمال بیشتری به صورت تنها زندگی می‌کنند و با مشکلات بیشتری روبرور خواهند شد. از اینرو، توجه به مسائل و مشکلات زنان سالمند تنها، باید سرلوحه برنامه­ ها و سیاست­های رفاهی در کشور قرار گیرد. بعلاوه، با ایجاد اشتغال در روستاها، می‌توان تا حدی از مهاجرت جوانان به شهر جلوگیری کرد و احتمال تنهازیستی سالمندان روستایی را کاهش داد.
متن کامل [PDF 1061 kb]   (183 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اجتماعي
دریافت: 1400/12/10 | پذیرش: 1401/3/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb