مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ; گروه مشاوره، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
2- گروه مشاوره، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران.
3- مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تهران، ایران. ، foroughanm@gmail.com
4- گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه اردکان، اردکان، ایران.
چکیده:   (574 مشاهده)
اهداف: مراقبت از فرزند بزرگسال مبتلا به اسکیزوفرنیا بیشتر توسط والدین انجام می­گیرد که اغلب در سنین سالمندی قرار دارند. شرایط جسمی و سنی والدین سالمند و وابستگی مداوم بیماران به آنها، ممکن است بر نحوه مراقبت والدین از فرزند مبتلا به اسکیزوفرنیا تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی تجارب والدین سالمند از زندگی با فرزند بزرگسال مبتلا به اسکیزوفرنیا انجام شد.
مواد و روش­ها: در مطالعه حاضر از روش کیفی و رویکرد پدیدارشناسی برای جمع­آوری داده­ ها و از روش هفت مرحله­ای کلایزی برای تحلیل داده­ ها استفاده شد. از طریق نمونه ­گیری هدفمند و با استراتژی حداکثر تنوع، 16 نفر از والدین سالمند از بین مراجعه ­کنندگان به مراکز درمانی و حمایتی شهر تهران انتخاب شدند. داده­ ها با استفاده از مصاحبه­ های عمیق نیمه ساختاریافته جمع­آوری گردید. این مطالعه از چک‌لیست معیارهای تلفیقی برای گزارش تحقیقات کیفی (COREQ) پیروی می­کند.
یافته ­ها: چهار مضمون اصلی و یازده زیر مضمون از یافته­ های مطالعه استخراج گردید. مضمون بار عاطفی شامل سه زیرمضمون ترس و نگرانی بی­پایان، احساس پشیمانی و شرمندگی و غم و خشم فرساینده بود. سه زیر­مضمون ارتباطات اجتماعی و خانوادگی مختل، بی­یاوری و حمایت ناکارآمد و چالش­های سیستم بهداشت و درمان، مضمون بار مراقبت را تشکیل ­دادند. در مضمون مراقبت بهینه و مؤثر، زیرمضمون­های تلاش هدفمند برای بهبودی بیمار و تعهد و مسئولیت­پذیری شناسایی شدند. نهایتاً زیرمضمون­ های راهبرد مقابله معنوی، راهبرد سازگارانه روان‌شناختی و راهبرد ناسازگارانه روان‌شناختی در مضمون راهبردهای مقابله ­ای قرار گرفتند.
نتیجه­ گیری: مراقبت از فرزند بزرگسال مبتلا به اسکیزوفرنیا برای والدین سالمند، بار و پیامد روان‌شناختی نامطلوبی به همراه دارد. حمایت از والدین سالمند توسط متخصصین مراقبت­ های بهداشتی برای غلبه بر چالش­های روان‌شناختی حین مراقبت و استفاده هر چه بیشتر از راهبردهای سازگارانه روان‌شناختی با برگزاری کارگاه­ ها و مداخلات روانی آموزشی بسیار ضروری است.
متن کامل [PDF 1165 kb]   (301 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1401/8/10 | پذیرش: 1401/11/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb