مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب، تهران، ایران.
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب، تهران، ایران. ، nikbakhsh_reza@yahoo.com
چکیده:   (269 مشاهده)
اهداف وجود حجم زیادی از مطالعات پیرامون ورزش و فعالیت­های بدنی سالمندان که نتایج آن­ها تاحدودی دوپهلو و با ابهام همراه است، برنامه­ریزی و سیاست­گذاری برای این حوزه را با مشکل همراه کرده است، بنابراین لازم است نتایج تحقیقات گذشته ترکیب و یکپارچه­سازی شود. از این­رو پژوهش حاضر با هدف فراتحلیل عوامل مؤثر بر ورزش و فعالیت­بدنی سالمندان در ایران انجام شد.
مواد و روش­ ها روش این پژوهش فراتحلیل و با هدف ترکیب پژوهش­های انجام شده در زمینه عوامل مؤثر بر ورزش و فعالیت­بدنی سالمندان در ایران انجام شده است. جامعۀ آماری این پژوهش را مطالعات توصیفی (پیمایشی و همبستگی) و در دسترس که در فاصلۀ سال­های 1390 تا 1400 در داخل کشور به­صورت مقاله تمام متن در پایگاه­های اطلاعاتی و کتابخانه­­های دانشگاه­ها در دسترس بودند تشکیل می­دادند. براساس ملاک­های ورود و خروج 17 تحقیق مورد بررسی قرار گرفت. جهت تجزیه و تحلیل پژوهش­های اولیه از اندازه اثر به تفکیک هر مطالعه، اندازه اثر ترکیبی با دو مدل اثرات ثابت و تصادفی، نمودار قیفی، تحلیل حساسیت، آزمون همگنی، مجذور I و آماره NF-S استفاده شد. همچنین نوع شاخص اندازه اثر استفاده شده شاخص r بود که با کمک نرم­افزار CMA نسخه 2 محاسبه شد.
یافته­ ها نتایج مربوط به اندازه اثر ترکیبی برای مدل اثرات تصادفی (0/528=r) و برای مدل اثرات ثابت (0/532=r) به­دست آمد. همچنین نتایج نشان داد از میان 73 اندازه اثر 15 مورد اندازه اثر کم، 37 مورد اندازه اثر متوسط و 21 مورد اندازه اثر زیاد داشتند. در نهایت مشخص شد عوامل فرهنگی و اجتماعی با اندازه اثر (0/622=r) بیشترین اثر را بر ورزش و فعالیت­بدنی سالمندان در ایران دارد و پس از آن عوامل فردی (0/591=r)، انگیزش (0/573=r)، عوامل محیطی (0/572=r)، عوامل اقتصادی (0/478=r) و عوامل بین­فردی (0/431=r) در رتبه­های بعدی قرار داشتند.
نتیجه­ گیری بر مبنای این نتیجه ورزش و فعالیت­بدنی سالمندان در ایران تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد و صرفاً تأکید بر یک معیار یا شاخص خاص نمی­تواند زمینه مشارکت سالمندان در ورزش را فراهم آورد اما لازم است به عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل فردی، انگیزش، عوامل محیطی، عوامل اقتصادی و عوامل بین­فردی بیش از سایر عوامل مؤثر بر ورزش و فعالیت­بدنی سالمندان توجه شود.
متن کامل [PDF 1546 kb]   (160 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/9/6 | پذیرش: 1402/3/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb