مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده علوم و فناوریهای پزشکی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی ، تهران، ایران
2- دانشیار، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، masoudi_1352@yahoo.com
3- استاد، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشکده علوم و فناوری های پزشکی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
4- استاد، گروه علوم پایه توانبخشی، دانشکده علوم توانبخشی، مرکز تحقیقات توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (74 مشاهده)
هدف: توانبخشی یکی از خدمات اساسی برای سالمندان و نیز افراد دارای ناتوانی در تمام طول دوران زندگی است و امکان برابری فرصت ها و مشارکت این افراد را در جامعه فراهم می کند. درواقع یکی از اصلی ترین ارکان حوزه سلامت است، اما در کشور توجه بیشتر به مفهوم درمان بوده و بعد توانبخشی مورد غفلت واقع شده و جایگاه مشخصی در نظام سلامت ایران ندارد. هدف از مطالعه حاضر تبیین موانع و تسهیل کننده های جایگاه توانبخشی در ایران می باشد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، مطالعه کیفی از نوع تحلیل محتوا بود که با مشارکت 13 نفر از متخصصان در رشته های مختلف توانبخشی انجام شد. افراد براساس نمونه گیری هدفمند و تا رسیدن داده ها به اشباع انتخاب شدند. داده ها با استفاده از مصاحبه عمیق فردی نیمه ساختاریافته از اسفند 1399 تا اسفند 1400 در محل کار شرکت کنندگان جمع آوری شدند. کلیه مصاحبه ها ضبط، بازنویسی و مرور شدند. سپس به روش تحلیل محتوای قراردادی و با استفاده از مقایسه مداوم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: یافته های به دست آمده درطی فرآیند تجزیه و تحلیل در 2 طبقه اصلی موانع و تسهیل کننده ها قرار گرفتند. موانع جایگاه توانبخشی شامل 4 زیرطبقه تعدد متولیان توانبخشی، عدم آگاهی مسئولین، عدم توجه به نقش شهرداری در توانبخشی و نقص در مدیریت توانبخشی بود و تسهیل کننده های جایگاه توانبخشی شامل 4 زیرطبقه فرهنگ سازی درخصوص توانبخشی و ناتوانی، ارتقاء بینش مسئولین، نقش متخصصان رشته های توانبخشی و بهره مندی از تجارب دنیا بود.
نتیجه گیری: ارتقاء جایگاه توانبخشی در کشور نیازمند شناخت و تبیین موانع و تسهیل کننده های آن است. شناسایی آنها می تواند به مسئولین و سیاست گذاران در ارتقاء جایگاه توانبخشی و ارائه بهتر خدمات به افراد دارای ناتوانی در طول دوران زندگی کمک کند.
متن کامل [PDF 1119 kb]   (26 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1401/11/9 | پذیرش: 1401/11/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشريه سالمند: مجله سالمندي ايران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb