مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کارشناس ارشد مشاوره، گروه مشاوره، دانشکده علوم‌‌تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران.
2- کارشناس ارشد مشاوره، گروه مشاوره، دانشکده علوم‌تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه علامه‌طباطبائی، تهران.
3- استاد روان‌شناسی، گروه روان‌شناسی، دانشکده علوم‌تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران ، a_moatamedy@yahoo.com
چکیده:   (367 مشاهده)
اهداف: تحقیق حاضر با هدف تدوین و تبیین الگوی ادراک نوجوانان وجوانان از سالمندی انجام شد. درک از سالمندی به درک هر شخص از فرآیند پیری خودش در زمینه فرهنگی اجتماعی که قرار دارد، اطلاق می‌شود. درک از سالمندی توجه به تمام جنبه‌های آگاهی، درک، تجربه، ارزیابی، تفسیر و شناخت مراحل سالمندی است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه یک تحقیق کیفی بود که با روش گراندد تئوری در سال ۱۳۹۸ در شهر تهران انجام شد. نمونه گیری به طور هدفمند صورت گرفت و داده ها از طریق مصاحبه نیم ساختار یافته، با  نفر۲۰ نوجوان ( ۱۰ دختر و ۱۰پسر) و  ۱۷ نفر جوان (۸ دختر و ۹ پسر) تا رسیدن به اشباع اطلاعاتی جمع آوری شد.
یافته‌ها: نتایج بدست آمده شامل ۱۲۱ مفهوم بود که از این تعداد ۸۴ مفهوم از مصاحبه­ با نوجوانان و ۳۷ مفهوم از مصاحبه با جوانان به دست آمد. پس از تحلیل و مقوله­بندی مفاهیم، ۳۲ مقوله فرعی حصول یافت که از این تعداد ۱۸ مقوله فرعی مربوط به نوجوانان و ۱۴ مقوله فرعی مربوط به جوانان است و در نهایت ۵ مقوله اصلی بدست آمده، ۳ مقوله اصلی مربوط به نوجوانان و ۲ مقوله اصلی مربوط به جوانان بود. الگوی نهایی حاکی از این بود که ادراک از سالمندی در نوجوانان با مقوله های چالش های بین فردی، چالش های درون فردی، چالش های بیروتی و ادراک جوانان از سالمندی با مقوله های چالش های امیدبخش و چالش های دلهره آور همراه بود.
نتیجه‌گیری:در مقایسه بین الگوی ادراک از سالمندی در نوجوانان و جوانان نیز اگرچه از نظر فراوانی و تنوع معنایی مقولات تمایزهای اندکی در این دو گروه مشاهده می­شود، اما از نظر فرآیند شکل­گیری و حرکت الگوی نهایی تفاوتی در بین دو گروه دیده نمی­شود.
متن کامل [PDF 1245 kb]   (166 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سالمند شناسی
دریافت: 1399/11/2 | پذیرش: 1400/3/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی پژوهشی سالمند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Ageing

Designed & Developed by : Yektaweb